The impact of the deinfluencing phenomenon on consumer decisions on TikTok: An analysis and strategic review
TikTok'ta, deınfluencing fenomeninin tüketici kararları üzerindeki etkileri: Bir çözümlemesi ve stratejik incelenmesi
- Tez No: 943927
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
TikTok gibi kısa video içeriklerinin ve sosyal medya platformlarının yükselişi, tüketici davranışını önemli ölçüde etkilemiştir. Bu değişen dijital ortamda, deinfluencing olarak bilinen yeni bir trend ortaya çıkmıştır. Deinfluencing, aşırı tüketimi caydıran ve popüler ürün tavsiyelerini sorgulayan içeriklerle karakterize edilir. Bu çalışma, deinfluencing videolarının tüketici tutumlarını ve satın alma niyetlerini nasıl şekillendirdiğini araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırma, Ajzen'in Planlanmış Davranış Teorisi (TPB) temel alınarak, tutum, öznel norm ve algılanan davranışsal kontrol bileşenlerinin deinfluencing içeriğinden nasıl etkilendiğini incelemektedir. Çalışmada nitel bir araştırma deseni benimsenmiş ve 22 katılımcı ile yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Katılımcılar kolayda örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. Veriler, tematik analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda dört ana tema belirlenmiştir: özgünlük, etki, şüphecilik ve aşinalık. Bulgular, özgünlüğün güven oluşturmada kilit bir rol oynadığını ortaya koymuştur. İzleyiciler, deinfluencer'ları daha otantik ve güvenilir bulmaktadır. Bunun nedeni, deinfluencer'ların bir ürünü satma amacının olmamasıdır. Bu nedenle, fikirlerini daha fazla takip etme eğilimindedirler. Etki teması, deinfluencing içeriğinin sosyal baskıyı nasıl sorguladığını ve daha eleştirel bir tüketici davranışını teşvik ettiğini vurgulamaktadır. Şüphecilik teması, deinfluencer'ların tüketicilerin fikirlerinden şüphe duymalarına ve çelişmelerine neden olduğunu ve bunun da satın alma niyetini azalttığını göstermektedir. Aşinalık teması ise, deinfluencer'lar veya influencer'larla kurulan duygusal bağların, mesajın kaynağına bağlı olarak davranış değişikliğini güçlendirebileceğini veya buna direnebileceğini ortaya koymaktadır. Çalışmada elde edilen sonuçlar, deinfluencing videolarının tüketici davranışı üzerindeki etkilerini ortaya koymaktadır. Bulguların hem teorik hem de uygulamalı çalışmalara olası katkıları, araştırmanın sonunda değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The rise of short video content and social media platforms such as TikTok has significantly affected consumer behaviour. In this evolving landscape, a new trend known as deinfluencing has emerged. Deinfluencing is characterized by content that discourages overconsumption and questions popular product recommendations. This study aims to explore how deinfluencing videos shape consumer attitudes and purchase intentions. Grounded in Ajzen's Theory of Planned Behavior (TPB), the research investigates how the components of attitude, subjective norm, and perceived behavioural control are affected by deinfluencing content. A qualitative research design was employed, using semi-structured in-depth interviews with 22 participants. Participants were selected using convenience sampling. The thematic analysis method was used to analyse data. After the analyses, four main themes were identified: authenticity, influence, skepticism, and familiarity. The findings show that authenticity plays a key role in building trust; viewers find deinfluencers more authentic and trustworthy. The reason for that is deinfluencers do not have the aim to sell a product. Thus, they tend to follow their ideas more. The theme of influence highlights how deinfluencing content challenges social pressure and encourages critical consumer behaviour. The skepticism theme shows how deinfluencing makes consumers doubt and contradict their opinions, which reduces purchase intention. While the familiarity theme reveals that emotional bonds with deinfluencers or influencers can either reinforce or resist behaviour change, depending on the source of the message. The results found in the study show how deinfluencing videos affect consumer behaviour. The evaluation of possible contributions of the findings to both theoretical and applied studies was made at the end of the research.