The importance and impacts of the United Nations policies on United Arab Emirates' gender equality
Birleşmiş Milletler politikalarının Birleşik Arap Emirliklerinin cinsiyet eşitliği üzerindeki önemi ve etkileri
  1. Tez No: 943928
  2. Yazar: SEVDE ÖZBEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞLA GÜL YESEVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, Birleşmiş Milletler'in (BM) genel politikaları ve önerilerinin Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) toplumsal cinsiyet eşitliği hedeflerine ne ölçüde etki ettiğini incelemeyi amaçlamaktadır. Uluslararası kuruluşların cinsiyet eşitliği üzerindeki rolü ve etkisi, çeşitli ülkelerde vaka çalışmalarıyla analiz edilmiştir. Bu araştırmalar, genellikle Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde en iyi uygulamaların olduğunu göstermektedir. Buna karşılık, savaş ve iç çatışmalar nedeniyle istikrarsızlaşan ve demokratik olmayan ülkelerde yapılan araştırmalar, bu ülkelerde cinsiyet eşitliği konusunda ciddi eksiklikler olduğunu ortaya koymaktadır. Federal monarşi ile yönetilen ve nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan Orta Doğu ülkesi BAE, 1995 Pekin Konferansı'nın tavsiye kararlarını benimseyerek bu doğrultuda ulusal stratejiler ve eylem planları geliştirmiş ve toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda önemli ilerlemeler kaydetmiştir. Bu bağlamda, BAE, bahsedilen yapısal özelliklerine rağmen uluslararası girişimlerdeki aktif rolüyle özgün bir vaka çalışması olarak öne çıkmakta ve bu çalışma, söz konusu girişimlerin ülkenin toplumsal cinsiyet eşitliği dinamiklerini nasıl etkilediğini araştırarak literatüre katkı sağlamayı hedeflemektedir. Toplumsal cinsiyet eşitliği birçok açıdan incelenebilir ve ölçülebilir. Ancak bu çalışmada, temsil, istihdam ve kadın hakları bağlamında, birincil ve ikincil kaynaklar ile Emirati kadınlarla gerçekleştirilen derinlemesine görüşmeler aracılığıyla değerlendirilmektedir. Bu araştırmanın temel katkısı, BM politikalarının BAE'nin toplumsal cinsiyet hedeflerine ulaşmasındaki etkinliğini ve etkisini incelemektir. Aynı zamanda bu politikaların ülke genelinde tüm kadınlara eşit şekilde fayda sağlayıp sağlamadığını araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the extent to which general policies and recommendations of the United Nations (UN) were effective for gender equality in the United Arab Emirates (UAE). The impact and role of international organizations in various countries were examined through case studies, often highlighting European Union countries as models of best practices. Research conducted in war-torn, conflict-affected, and undemocratic countries has revealed shortcomings in terms of gender equality. The UAE, as a Middle Eastern Muslim-majority country and a federal presidential elected monarchy, has made significant progress in gender equality by adopting the recommendations of the Beijing Conference 1995 and setting national strategies and action plans to implement these recommendations. This makes the UAE a unique case to study and contribute to the literature on gender equality, with the aim of investigating how these international initiatives influence the country's gender equality dynamics. Gender equality can be measured in terms of many aspects, but in this study, it is analyzed in terms of representation, employment, and women's rights through primary and secondary sources as well as in-depth interviews conducted with Emirati women. The main contribution of this study will be to assess the effectiveness and impact of the UN policies in advancing the gender ambitions of the UAE, while also examining the extent to which these policies equally benefit all women across the country.