Suicidal impulses in Shakespeare's Hamlet and Necip Fazıl Kısakürek's creating a man
Shakespeare'in Hamlet'i ile Necip Fazıl Kısakürek'in Bir Adam Yaratmak adlı eserlerinde intihar dürtüleri
- Tez No: 943926
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASIM AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez, William Shakespeare'in Hamlet ve Necip Fazıl Kısakürek'in Bir Adam Yaratmak oyunlarındaki intihar dürtüsü temasını incelemekte ve farklı tarihsel ve kültürel ortamlarda geçen bu iki edebi eserin karşılaştırmalı bir analizini sunmaktadır. Her iki oyunda da sevdiklerinin ölümü, ihanet ve kimliğin parçalanması gibi psikolojik travmalardan kaynaklanan yoğun varoluşsal krizlerle yüzleşen kahramanlar -Hamlet ve Hüsrev- yer almaktadır. Temel argüman, travmanın varoluşsal umutsuzluğun ardındaki itici güç olarak işlev gördüğünü ve her iki karakterin de intiharı ıstıraplarını hafifletmenin olası bir yolu olarak görmelerine yol açtığını öne sürüyor. Bu anlatılarda intiharın psikolojik ve felsefi temellerini analiz eden çalışma, intiharın bir insan deneyimi olarak evrenselliğini vurgularken, ahlaki ve varoluşsal sonuçlarını da eleştirel bir gözle değerlendiriyor. Rönesans'ın varoluşsal temaları ile modernist Türk edebiyatı arasında bir diyalog kuran bu araştırma, travma çalışmaları ve karşılaştırmalı edebiyat bilimi alanlarına katkıda bulunuyor. Travma ve intihar düşüncesinin edebiyattaki kalıcı önemini vurgulayarak, bu eserlerin karmaşık duygusal ve varoluşsal ikilemleri nasıl ele aldığına dair içgörüler sunuyor. Sonuç olarak, bu tez yalnızca edebi bağlamlarda travma ve intihar üzerine akademik tartışmaları zenginleştirmekle kalmıyor, aynı zamanda insanlık durumu, bireysel ruh ve toplumsal etkiler arasındaki ilişki ve edebiyatın farklı kültürel ve zamansal manzaralarda evrensel insan deneyimlerini ele alma kapasitesi üzerine daha derin düşünceleri teşvik ediyor.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the theme of suicidal impulses in William Shakespeare's Hamlet and Necip Fazıl Kısakürek's Creating A Man, offering a comparative analysis of these two literary works rooted in different historical and cultural settings. Both plays feature protagonists—Hamlet and Hüsrev—who confront intense existential crises stemming from psychological trauma, such as the death of loved ones, betrayal, and the disintegration of identity. The central argument suggests that trauma functions as a driving force behind existential despair, leading both characters to consider suicide as a possible means of alleviating their anguish. By analyzing the psychological and philosophical underpinnings of suicide in these narratives, the study emphasizes its universality as a human experience while critically evaluating its moral and existential implications. Through a dialogue between Renaissance existential themes and modernist Turkish literature, this research contributes to the fields of trauma studies and comparative literary scholarship. It highlights the persistent relevance of trauma and suicidal contemplation in literature, offering insights into how these works navigate complex emotional and existential dilemmas. Ultimately, this thesis not only enriches academic discussions on trauma and suicide in literary contexts but also encourages deeper reflections on the human condition, the relationship between individual psyche and societal influences, and the capacity of literature to address universal human experiences across diverse cultural and temporal landscapes.