La mutation inachevée des millets à la nation : Le communautarisme ottoman supplanté par la logique séculière et unitaire de la République de Turquie
Milletlerden ulusa bitmeyen dönüşüm: Osmanlı komünotarizminin Türkiye Cumhuriyeti'nde seküler ve üniter zihniyet tarafından ikamesi
- Tez No: 943932
- Danışmanlar: PROF. DR. MARTIAL MATHIEU, PROF. DR. JEAN MARCOU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Law, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Université Grenoble Alpes
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 731
Özet
1960'larda İngiliz araştırmacı Geoffrey Lewis, Cumhuriyetin ilanından bu yana geçen yıllara rağmen Türkiye'de ulus (millet) kavramının dini içerikle kadim anlamını koruduğuna dikkat çekmiştir: «Eğer bir Türk'e ulusunuzun (milletinizin) İngiliz olduğunu söylerseniz, yalnızca pasaportunuzun İngiliz olduğunu değil, aynı zamanda Anglikan Kilisesi'nin bir üyesi olduğunuzu da düşünür». Bu çalışma bahsi geçen farklılığı anlamak, kavramsallaştırmak ve tarihsel bağlamına oturtmak üzerine kurulmuştur. Bu çalışmanın sorusu/sorunsalı Bu şekilde özetlenebilir : Türk ulusunun siyasi-hukuki modernleşmesi, hangi açılardan ve vasıtalarla modern dönem öncesi milletler yapısından tevarüs etmiş ve bu dini ve parçalı anlayışı ne ölçüde ikame etmektedir? Bu soruya yanıt vermek için Osmanlı millet sisteminin yapısı analiz edilmelidir. Bu bağlamda Osmanlı İmparatorluğu'ndaki etno-dini toplulukları tanımlayan kadim millet yapısı üç açıdan önemlidir: Birincisi, bu modelin modern öncesi yapıdan modern yapıya evrimi ve bu dönüşümün beraberinde getirdiği zorluklar; ikincisi, geç modernleşme sürecinde özellikle Osmanlı coğrafyası ve 'Osmanlı sonrası uluslar' için bir kavramsallaştırmaya izin vermesi; son olarak günümüz siyasi olaylarının daha iyi anlaşılmasını sağlayacak analizler ortaya koyabilmek. Araştırmanın çerçevesi, Türkçe'de millet olarak da bilinen ulus kavramının hem hukukî hem de sosyal tarihini önce imparatorluk, sonra Cumhuriyet tecrübesi üzerinden sorgulamayı ve bu kavramla ilgili kurumlardan hareketle dönüşümünü ve modern siyasi-hukuki sistemdeki yerini açıklamakla sınırlandırılmıştır. Milletten ulusa geçiş sürecinde ulus inşasında iki anahtar unsur/temel ilke şöyle ortaya konulabilir: Birlik ihtiyacı ve sekülerleşme. Bu kapsamda araştırmamız üç bölümden oluşmaktadır. İlki, modern öncesi millet kavramının milliyetçilik yoluyla modern ulusa dönüşümünü ele alır. Çalışmamız modern öncesinden modern anlayışa dönüşümü içerdiğinden, Osmanlı cemaat modelini incelemek zaruridir. Bu sayede, eski modelin yenisi üzerindeki mirasını ve zaman içinde evrimini görmemiz mümkün olur. İkinci bölümde, çevresel güçlerin gerek imparatorluk başkentinde gerekse taşrada ortaya koydukları meydan okumalara emperyal gücün tepkilerini ve eylemleri incelenmektedir. Bu süreç, modernleşme talebiyle başlar. Amaç, kavramın ilk modernleşmesini müteakip imparatorluktaki ideolojik mutasyonunu, kompozisyonunu (kavramsal ve yapısal) ve hukuki araçlarını (yapısını, işlevini ve araçlarını) göstermektir. Üçüncü bölümde, siyasi ve hukuki sistemin modernizasyon süreci tarafından kavramsallaştırılan tüm bu cevaplar, yani reformlar, ancak cumhuriyetçi bir ulus devletin ilanıyla dengesini- ama hala kırılgan bir şekilde- bulur. Son olarak, Cumhuriyet (1923), ulusal birliğin yaratılması için nihai rejim olarak var olur. Milliyetçilik ve etno-seküler uluslaşma süreci ile ortaya çıkan ‗Türk milleti tasavvuru' moderniteye geçişin temel taşı olmuştur. Lozan Antlaşması (1923), milletin üniter olarak tasavvurunda günümüz Türkiye'sinin kurucu eylemi olarak görünüyorsa da, gayrimüslim dini azınlıklara tanınan belirli haklar dolayısıyla cemaat sisteminin (millet) bir devamı olarak belirli sınırlamalar taşımaktadır. Anahtar Kelimeler : millet, Osmanlı İmparatorluğu, Türkiye Cumhuriyeti, sekülerleşme, cemaatçilik (komüniteryanizm), ulusal birlik
Özet (Çeviri)
In the 1960s, British researcher Geoffrey Lewis remarked that, despite the years that had passed since the proclamation of the Republic, the concept of nation (millet) in Turkey retained its ancient meaning with religious content: « If you tell a Turk that your millet is English, it will infer not only (that) your passport is British, but also you are a member of the Anglican Church ». The main objective of this work is to seek the answer to the following question: By what means and to what extent does the politico-legal modernization of the Turkish nation supplant the religious and fragmented logic of millets? The structure of millet in which we describe ethno-religious communities in the Ottoman Empire is crucial in three respects. The first is the evolution of this model from a premodern to modern structure and the difficulties it entails in this transformation. The second allows a conceptualization in particular for the Ottoman geography and the post-Ottoman ‗nations' in the process of late modernization. Finally, it is also important in terms of analysis which will allow a better understanding of the political events of today. The research aims both to question the legal and social history of the conception of the nation, known as millet in the Turkish language, through the experience first imperial, then republican as well as to approach its transformation from explanations of the institutions linked to the concept and its place in the modern politico-legal system. In this formation of the nation, two essential principles emerge: the need for unity and secularization. Our research has three parts. The first part deals with the transition from the premodern notion of millet to the modern creation of the nation through nationalism. Since our research includes the transformation from a premodern to modern notion, we are obligated to study the Ottoman communitarian model. It helps us to see the legacy of this old model on the modern over time. In the second part, we will examine the responses and actions&reactions of the imperial power to the challenges set up by the peripheral forces either in the imperial capital or in the provinces. It starts with the demand for modernization. The aim of this part is to show the ideological mutation, composition and legal instruments of the concept in the empire following its first modernization. In the third part, all these answers, so to speak reforms which are conceptualized by a process of the modernization of the political and legal system, balancing - but always in a fragile way - only by the proclamation of a national state in a republican form. Finally, the Republic is reflected as the ultimate regime for the creation of national unity. The imagined ‗Turkish nation', which emerged with the process of nationalism and ethno-secular nation-building, has become the keystone of the transition to modernity. If the Treaty of Lausanne appears in the nation's unitary imagination as the founding act of present-day Turkey, it has certain limits because of the recognition of the specific rights granted to non-Muslim religious minorities, therefore as a continuation of the religious community system (millet). Keywords : millet, The Ottoman Empire, The Republic of Turkey, secularization, communitarianism, national unity