Ceza infaz kurumlarında bulunan erkek hükümlülerin dini/manevi yaşamlarının incelenmesi (Maltepe Açık Ceza İnfaz Kurumu örneği)
An examination of the religious/spiritual lives of male inmates in penal institutions (The case of Maltepe Open Penal Institution)
  1. Tez No: 944054
  2. Yazar: ŞEYMA YAŞAROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEYMA GÜLDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı ceza infaz kurumlarında bulunan erkek hükümlülerin dini/manevi yaşamlarını anlamak ve derinlemesine incelemektir. Bu amaçla çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden fenomonolojik desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu amaca yönelik örnekleme tekniklerinden biri olan maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Bu çalışma, farklı suçlardan hüküm giymiş 12 erkek hükümlü ile Maltepe Açık Ceza İnfaz Kurumu'nda gerçekleştirilen yüz yüze görüşmelerle yürütülmüştür. Araştırma sürecinde veriler, araştırmanın amaçlarına uygun biçimde hazırlanmış yarı yapılandırılmış 'Görüşme Formu' ve katılımcıların demografik bilgilerini elde etmek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen 'Kişisel Bilgi Formu' aracılığıyla toplanmıştır. Katılımcılara ait veriler, yasal engeller nedeniyle ses kaydına alınamamış; bu nedenle yüz yüze görüşmeler sırasında yazılı olarak kaydedilmiştir. Elde edilen veriler, araştırmanın amacına uygun biçimde içerik analizi yöntemiyle incelenmiş ve bulgular ortaya konulmuştur. Araştırmada elde edilen bulgular, ceza infaz kurumlarında bulunan erkek hükümlülerin din/maneviyat algısı ve yaşantıları arasındaki etkileşim, dini/ manevi pratikler ve psikolojik yansımaları, mahkûmiyetin dini/manevi yaşama etkisi ve manevi destek ihtiyacı olmak üzere üç ana tema etrafında sunulmuştur. Elde edilen bulgular doğrultusunda, din ve maneviyatın ceza infaz kurumunda bulunan erkek hükümlülerin psikolojik iyi oluşları üzerinde etkili kaynaklar olduğu görülmüştür. Bu kaynakların erkek hükümlülerin özelinde genel olarak hükümlülerin bireysel ve topluma rehabilite süreçlerinde kullanılması gerekli görüldüğü ve bu alanda yapılacak olan çalışmaların artırılması gerektiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to understand and examine in depth the religious/spiritual lives of male convicts in penal institutions. For this purpose, phenomenological design, one of the qualitative research methods, was used in the study. The study group was determined by maximum variation sampling method, which is one of the purposeful sampling techniques. This study was conducted through face-to-face interviews with 12 male convicts convicted of different crimes at Maltepe Open Penal Institution. During the research process, data were collected through a semi-structured 'Interview Form' prepared in accordance with the objectives of the research and a 'Personal Information Form' developed by the researcher in order to obtain demographic information of the participants. The data belonging to the participants could not be audio-recorded due to legal obstacles; therefore, they were recorded in writing during the face-to-face interviews. The obtained data were examined by content analysis method in accordance with the purpose of the research and the findings were presented. The findings obtained in the study are presented around three main themes: the interaction between the perception and experiences of religion/spirituality of male convicts in penal institutions, religious/spiritual practices and psychological reflections, the effect of imprisonment on religious/spiritual life and the need for spiritual support. In line with the findings obtained, it has been observed that religion and spirituality are effective sources on the psychological well-being of male convicts in penal institutions. It can be said that it is necessary to use these sources in the individual and social rehabilitation processes of male convicts in general and in particular, and that the studies to be carried out in this area should be increased.