Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde yapay zekâ kullanımıyla ilgili öğrenci görüşleri
Student' opinions on the use of artificial intelligence in teaching Turkish as a foreign language
- Tez No: 944055
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TALAT AYTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Sürekli ilerleyen ve gelişen teknoloji alanında son yıllarda yapay zekâ konusu öne çıkmaktadır. Bu öne çıkmayla yapay zekâ üzerine yapılan çalışmalar yoğunlaşmış ve önemli, büyük gelişmeler meydana gelmiştir. Bu gelişmelerle birlikte yapay zekânın hem işlevleri hem de kullanım yerleri çeşitlenerek çoğalmıştır. Özellikle son dönemlerde yapay zekânın gelişen özellikleri eğitim alanında da kullanışlı hâle gelmeye başlamıştır. Yabancılara Türkçe öğretimi de yapay zekânın eğitime sunduğu imkânlardan yararlanabilecek alanlardan biridir. Literatüre bakıldığında henüz bu konuda az sayıda çalışmanın bulunduğu görülmektedir. Bu çalışmada, Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde yapay zekâ kullanımıyla ilgili öğrenci görüşleri araştırılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden biri olan durum çalışması kullanılmıştır. Görüşlerini almak amacıyla B1 seviyesindeki dört öğrenci ile altı haftalık bir süreçte Bing AI yapay zekâ aracı kullanılarak bir uygulama çalışması yapılmıştır. Bu uygulama çalışmasında kullanılmak üzere gerçek hayat temelli altı senaryo konusu belirlenmiş ve katılımcılar haftanın bir günü belirlenen gerçek hayat senaryosunda yapay zekâ ile yazma faaliyetinde bulunmuştur. Araştırmanın verileri, kişisel veri formu, uygulama öncesi yapılan yarı yapılandırılmış görüşme ve uygulama sonrası yapılan yarı yapılandırılmış görüşme ile elde edilmiştir. Yapılan görüşmelerin verileri betimsel analiz yoluyla analiz edilerek ortaya konulmuştur. Bulguların ışığında, öğrencilerin Türkçe öğretiminde yapay zekâ kullanımına ilişkin hem olumlu hem de olumsuz görüşlerinin olduğu, yapay zekâ ile yapılan uygulamanın öğrencilerin Türkçe başarılarına birtakım katkılarda bulunduğu gibi sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the ever-evolving and advancing field of technology, artificial intelligence (AI) has come to the forefront in recent years. With this emergence, studies on artificial intelligence have intensified, leading to significant and major developments in the field. Along with these advancements, the functions and areas of use of artificial intelligence have diversified and expanded. Especially in recent times, the developing features of artificial intelligence have started to become useful in the field of education as well. The field of teaching Turkish to foreigners is one of the areas that can benefit from the opportunities that AI offers to education. A review of the literature reveals that there are still only a limited number of studies in this field. In this study, students' opinions regarding the use of artificial intelligence in teaching Turkish as a foreign language were investigated. A case study, one of the qualitative research methods, was used in the research. In order to gather opinions, a six-week application was conducted with four B1-level students using the Bing AI artificial intelligence tool. For the application, six real-life scenario topics were determined, and during the study, participants engaged in writing activities with artificial intelligence once a week based on the designated real-life scenarios. The data of the research were collected through a personal data form, a semi-structured interview conducted before the application, and a semi-structured interview conducted after the application. The data obtained from the interviews were analyzed using descriptive analysis. In light of the findings, it was concluded that students had both positive and negative views regarding the use of artificial intelligence in teaching Turkish, and that the application carried out with artificial intelligence contributed to the students' Turkish language skills in various ways.