Arabidopsis thaliana'da azot açlığı ve kuraklık streslerinin mikroRNA anlatımları üzerindeki etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of nitrogen starvation and drought stresses on microRNA expressions in Arabidopsis thaliana
  1. Tez No: 944058
  2. Yazar: SEDA YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Genetik, Biology, Biotechnology, Genetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Kodlama yapmayan RNA'ların bir grubunu oluşturan mikroRNA'lar (miRNA), genellikle 2022 nükleotit uzunluğundadırlar ve gen anlatımının düzenlenmesinde önemli rol oynadıkları bilinmektedir. MikroRNA'ların, hayvanların ve bitkilerin gelişiminde ve pek çok biyolojik süreçte önemli görevleri vardır. miRNA aracılı gen anlatımı düzenlenmesi genel olarak iki şekilde olur: Hedef mRNA'nın translasyonunu inhibe ederek veya yıkımına yol açarak. İlk olarak bir nematod olan Caenorhabditis elegans'ta keşfedilmiş olan miRNA'lar, bitkilerin büyüme ve gelişim süreçlerinde görev alan genleri ve transkripsiyon faktörlerini hedef alarak onların çeşitli koşullar altında anlatımlarını düzenler. Bitkilerde büyüme ve gelişmeyi etkileyen kuraklık, tuzluluk, besin açlığı gibi çeşitli stres faktörlerinin miRNA'ların anlatımlarını değiştirdiği ve bu sayede, hedef genlerin anlatımının düzenlendiği bilinmektedir. Bu tez kapsamında bitki gelişimi ve büyümesini önemli derecede etkileyen iki farklı stres koşulu olan kuraklık ve azot açlığının miRNA anlatımlarında yol açtığı değişimlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Doku kültürü çalışmalarıyla Arabidopsis thaliana bitkilerinden kallus dokuları elde edildikten sonra RNA izolasyonu gerçekleştirilmiş ve çeşitli miRNA'lara özgü primerlerle cDNA sentezi yapılmıştır. Gerçek Zamanlı Kantitatif Polimeraz Zincir Reaksiyonu (GZPZR) yöntemi ile hedeflenen miRNA'ların anlatımlarındaki değişimler analiz edilmiştir. Ek olarak zar hasarı ve büyüme oranları belirlenmiştir. Zar hasarı sonuçları, kontrol grupları ile stres uygulamaları arasında anlamlı bir değişiklik olmadığını ortaya koymuştur. Büyüme indeksi oranlarında, 7. gün kontrol örneği ile kuraklık (****p
Özet (Çeviri)
MicroRNAs (miRNAs) which involve in non-coding RNAs has generally 20-22 nucleotides long and they have responsibility for regulation of gene expression. miRNAs have important roles in the development of animals and plants and in many biological processes. miRNA mediated gene regulation occur in two different ways: Inhibition of translation of target mRNA or degredation of target mRNA. Gene expression is regulated by miRNAs which are discovered in Caenorhabditis elegans. miRNAs target genes and transcription factors include growth and development processes of plants in various stress conditions. It is known that several stres factors such as drought, salt and starvation, which effect development and growth in plants, change miRNAs expression and regulate target genes expression. In this thesis, it is aimed to investigate the changes in miRNA expression levels by drought treatment and nitrogen starvation, which are two different stress conditions affecting significantly development and growth in plants. It was targeted to establish Arabidopsis thaliana with plant tissue culture techniques, to achieve RNA isolation from these plants and to synthesize cDNA with specific primers to various miRNAs. Differences and changes in expression of targeted miRNAs were analyzed by Real Time Quantitative Polymerase Chain Reaction (qRTPCR) method. In addition, growth index and ion leakages were analyzed by Tukey Test and ion leakages had no significant data for all callus tissue under different stress conditions. miRNA expressions were analyzed by One Way ANOVA Tukey Test and nearly all miRNAs that selected had significant results. From growth index rates, it is inferred that there is a significant change under 7-day applications of drought (****p