Students' perceptions towards the use of interactive videos in second language online listening practices
İkinci yabancı dilde çevrim içi dinleme çalışmalarında etkileşimli video kullanımına yönelik öğrencilerin görüşleri
  1. Tez No: 944057
  2. Yazar: EMRECAN DUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH GÖRGÜLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Görüntü ve sesin bir kombinasyonu olan video, öğrencilerin birden fazla duyu organını uyardığı için geleneksel sınıflarda öğretim uygulamalarını geliştirmektedir. Pandemi boyunca, dünyanın her yerinde binlerce ders çevrim içi olarak yürütülüyor ve dijital içerik, eğitim tasarımlarının temel taşını oluşturuyor. Öğretim teknolojisindeki gelişmeler, eğitimcileri ve materyal tasarımcılarını video bileşenlerinin kalitesini iyileştirmeye teşvik etmiş ve bu nedenle etkileşimli videolar eğitim ortamlarında popüler hale gelmiştir. Özellikle ikinci dil dinleme becerilerinin geliştirilmesinde özgünlük, etkileşimli videolar aracılığıyla öğrenicilere aktarılabilir, böylece öğrenciler özgün dile maruz kalabilirler. Çevrim içi sınıflardaki öğrencilerin güncel gereksinimleri ve ihtiyaçları göz önüne alındığında, bu çalışma, ikinci dilde üst orta düzey çevrim içi dinleme derslerinde otantik etkileşimli videolarla öğrencilerin öğrenme deneyimlerine yönelik algılarını keşfetmeyi amaçlamıştır. Veriler bir anket ve yarı yapılandırılmış mülakatlar kullanılarak Türkçe EFL bağlamında 118 üniversite öğrencisinden toplanmıştır. Sonuçlar, otantik içerikle dinleme becerilerini geliştirmenin cazip olduğundan ve etkileşim özelliği öğrencilerin uzaktan eğitimde çok önemli olan kendi hızlarına göre pratik yapmalarını sağladığından, öğrencilerin etkileşimli videoları dinleme pratikleri için yararlı bulduklarını gösterdi. Bu çalışmanın çıktıları, ikinci dil eğitmenleri ve öğretim tasarımcıları için çevrim içi bir sınıf ortamında örnek dinleme becerileri uygulamalarını göstermeyi amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
Video which is a combination of images and sound has been improving instructional practices in conventional classes since it engages learners with stimulating multiple sensory organs. During the pandemic, thousands of classes are conducted online all around the world and digital content constitutes the cornerstone of instructional designs. Advances in instructional technology have encouraged educators and material designers to improve the quality of video components and thus, interactive videos have become popular in educational settings. Especially in developing second language listening skills, authenticity can be transferred through interactive videos to learners so that they can be exposed to authentic language. Considering the recent requirements and needs of learners in online classes, this study aimed to explore students' perceptions of their learning experience with authentic interactive videos in online listening classes at upper intermediate level. The data were collected from 118 college students in Turkish EFL context by employing a questionnaire and semi-structured interviews. The results showed that students found interactive videos helpful for their listening practices since improving listening skills with authentic content was appealing and the interactivity feature enabled students to do self-paced practices which were crucial in distance education. The outcomes of this study aimed to demonstrate exemplifying listening skills practices in an online classroom atmosphere for second language instructors and instructional designers.