Tedarik zincirinde en uygun stratejinin belirlenmesi: SWOT/AHP bütünleşik yöntemi ile gıda sektöründe faaliyet gösteren bir işletmede uygulama
Determining the most appropriate strategy in the supply chain: The case of a business operating in the food sector with the SWOT/AHP integrated method
  1. Tez No: 944059
  2. Yazar: GÜLŞEN TUNA
  3. Danışmanlar: DOÇ. NURİ ÖZGÜR DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yükselen gıda fiyatlarından dolayı gıda işletmelerinin tedarik zinciri sürecinde fiyat belirsizliği artmaktadır. Yeni gelen fiyat artışları ile yeni ürün satın alma maliyeti, işletmelerin fiyatlandırma sorununu gün geçtikçe artırmakta bu da beraberinde gıda sektöründe rekabet oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Manisa'da faaliyet gösteren bir gıda işletmesinin mevcut durumunu tespit etmek ve işletme için faydalı olabilecek en uygun stratejiyi belirlemektir. Çalışmaya konu olan gıda işletmesinin mevcut durumu bütünleşik SWOT-AHP yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Bu kapsamda öncelikle söz konusu işletmenin gıda sektöründeki diğer firmalara göre güçlü veya zayıf yönleri ile sektörden kaynaklanan fırsat ve tehditleri SWOT matrisi ile belirlenmiştir. Daha sonra SWOT matrisi ile gıda sektörüne ilişkin elde edilen bilgiler AHP hiyerarşisi içerisine entegre edilerek en uygun strateji bulunmuştur. SWOT-AHP bütünleşik yönteminin uygulanmasıyla ana kriterler (güçlü yönler, zayıf yönler, fırsatlar, tehditler) ile GF, ZF, GT, ve ZT şeklindeki stratejilerin ağırlıkları elde edilmiştir. Buna göre gıda sektöründe en uygun stratejinin "daha fazla pazarlama etkinliği ile müşteri memnuniyetini sağlayarak sürdürmek'' olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Price uncertainty in the supply chain process is increasing in food businesses, which is affected by today's increasing food prices. New and high prices and the cost of purchasing new products increase the problem of pricing of the businesses day by day and this situation generates competition in the food sector. The aim of this study is to determine the current situation of a food business operating in Manisa and to identify the most appropriate strategy for this business. The current state of this food company was determined using the SWOT-AHP integrated method. In this context, the strengths and weaknesses of this business according to the other businesses in the food sector and also the opportunities and threats originated from the food were created via the SWOT matrix. The information obtained with the SWOT matrix regarding the food sector were integrated into the AHP hierarchy and the most appropriate strategy was found. The weights of the main criteria (strengths, weaknesses, opportunities, threats) and the GF, ZF, GT, and ZT strategies were obtained by applying the SWOT-AHP integrated method. As a result, the most appropriate strategy in the food industry was found as“providing and maintaining customer satisfaction with more marketing activities.”