Turkish smart power in North Africa during the JDP era
Ak parti döneminde Kuzey Afrika'da Türk akıllı gücü
  1. Tez No: 944060
  2. Yazar: YOMNA TAYYİP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAVZA ALTUNTAŞ ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Türkiye, Suriye ve Orta Doğu'daki durum da dahil olmak üzere, bölgesel ortamındaki koşullarla fazla meşgul görünmektedir. Ancak 2002 yılından itibaren AKP'nin iktidara gelmesiyle birlikte Türkiye, Afrika kıtasını ana dış politika ilgi alanlarından biri olarak görmüştür. Türkiye'nin Afrika ile ilişkileri, AKP'nin iktidara gelmesi ve 2005 yılından bu yana devreye giren Afrika Eylem Planı'nın başlatılmasından bu yana bir canlanma yaşadı. Bu araştırma, Türkiye'nin Afrika'daki akıllı güç potansiyelini incelemektedir. Türkiye'nin, akıllı gücünü sürdürmek için ve gücünü ve etkisini en üst düzeye çıkarabilmek adına kaynaklarını en iyi şekilde kullanmak için, sert ve yumuşak güç kullanımı arasında bir denge kurması gerektiğini savunmaktadir. Araştırmanın amacı, Türkiye'nin Afrika'da“akıllı bir güç”olarak kabul edilip edilemeyeceğine karar vermektir. Akıllı güç teorisine dayalı olarak, Afrika'daki Türk akıllı güç potansiyeli, Afrika'daki Türk dış politika hedefleri, sert ve yumuşak güç araçları ve kapasiteleri ve genel olarak Afrika kıtasında ve özellikle Kuzey Afrika'daki güç konuşlandırmasının sonuçları vurgulanarak analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
With the JDP coming into power in 2002, Turkey has increasingly considered the African continent as one of its main foreign policy domains of interests. Turkey's relations with Africa have witnessed a revival with the JDP's activation of the 'Africa Action Plan' since 2005. Accordingly, this research examines Turkish smart power tools in Africa to evaluate whether Turkey's foreign policy approach toward Africa can be considered as a successful case of smart power. Turkish foreign policy objectives in Africa, its hard and soft power tools and capacities, and the outcomes of its power deployment in the African continent generally, and North Africa particularly will be analyzed. By doing so, this dissertation will scrutinize how effectively Turkey balances between its use of hard and soft power to sustain its smart power resources to maximize its power and influence.