Bankacılık sektörü çalışanlarının dijital dönüşüm entegrasyonunun bankaların endüstri 4.0 olgunluk düzeylerine etkisi: TRA2 bölgesi örneği
Analyzing the impact of banking sector employees integration into digital transformation on banks' industry 4.0 maturity: A case study of the TRA2 region
  1. Tez No: 944066
  2. Yazar: NEVAL ÖZİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ASLAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Bu doktora tezinde, bankacılık sektöründe çalışanların dijital dönüşüm entegrasyonunun, bankaların Endüstri 4.0 olgunluk düzeylerine etkisi TRA2 bölgesi (Kars, Iğdır, Ağrı ve Ardahan) örneği üzerinden incelenmiştir. Dijital dönüşüm, bankaların yalnızca teknolojik altyapılarını değil, stratejik yapılarından insan kaynağına, müşteri ilişkilerinden operasyonel süreçlerine kadar birçok boyutunu kapsamlı biçimde dönüştürmektedir. Bu bağlamda çalışanların dijital dönüşüm sürecine entegrasyonu, kurumların Endüstri 4.0'a uyum kapasitesi açısından önemli bir belirleyici olarak ele alınmıştır. Araştırmada dijital olgunluk düzeyi yedi temel boyutta değerlendirilmiştir: Ürün ve Hizmetler, Teknoloji ve Kaynaklar, Strateji ve Organizasyon, Operasyonlar, Müşteri, Yönetim, Çalışanlar. Analizler, Çalışanların dijital dönüşüm entegrasyonunun, bankaların Endüstri 4.0 olgunluk seviyelerini anlamlı ve olumlu yönde etkilediğini ortaya koymuştur. Aynı zamanda demografik değişkenlerin (yaş, eğitim seviyesi, görev pozisyonu, iş tecrübesi ve gelir düzeyi) bu süreç üzerindeki etkisi de gözlemlenmiştir. Bölgesel değerlendirmelerde Kars ili dijital olgunluk açısından en yüksek seviyeye ulaşırken, Ağrı ve Ardahan illerinde daha düşük seviyeler tespit edilmiştir. Teknolojik ve Kaynaklar ile Strateji ve Organizasyon boyutları genel olarak yüksek performans gösterirken; Müşteri ve Çalışanlar boyutunun dijital yeterliliği tüm illerde gelişime açık alanlar olarak öne çıkmıştır. Bankalar dijital yaklaşımlarına göre“dijital odaklı”ve“yerleşik”olarak sınıflandırılmış; bazı bankaların bölgesel farklılıklara göre farklı iv seviyelerde olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular, dijital dönüşüm süreçlerinin başarısında çalışanların rolünün kritik olduğunu ve bölgesel ihtiyaçlara göre farklılaşan stratejilerin gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bu tezde, bankacılık sektöründe dijital dönüşüm ve Endüstri 4.0 uyumu açısından hem teorik bir çerçeve sunmak hem de saha verilerine dayalı özgün katkılar sağlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this doctoral thesis, the impact of the digital transformation integration of employees in the banking sector on the Industry 4.0 maturity levels of banks was examined through the example of the TRA2 region (Kars, Iğdır, Ağrı and Ardahan). Digital transformation comprehensively transforms not only the technological infrastructure of banks but also many dimensions from their strategic structures to human resources, from customer relations to operational processes.İn this context, the integration of employees into the digital transformation process was considered as an important determinant in terms of the adaptation capacity of institutions to Industry 4.0. The level of digital maturity was evaluated in the research in seven basic dimensions: Products and Services, Technology and Resources, Strategy and Organization, Operations, Customer, Management, Employees. The analyses revealed that the integration of employees into digital transformation significantly and positively affected the Industry 4.0 maturity levels of banks. At the same time, the impact of demographic variables (age, education level, position, work experience and income level) on this process was also observed. In regional assessments, Kars province reached the highest level in terms of digital maturity, while lower levels were detected in Ağrı and Ardahan provinces. While the dimensions of Technology and Resources and Strategy and Organization generally showed high performance; the digital competence of the Customer and Employees dimension stood out as areas open to development in all provinces. Banks were classified as“digitally focused”and“established”according to their digital vi approaches; it was determined that some banks were at different levels according to regional differences. The findings obtained reveal that the role of employees is critical in the success of digital transformation processes and that strategies that differ according to regional needs are necessary. In this thesis, it is aimed to provide both a theoretical framework and original contributions based on field data in terms of digital transformation and Industry 4.0 compliance in the banking sector.