Tekstil sektöründe çalışan kadınlara verilen pelvik taban kas egzersizleri eğitiminin menstrüasyon semptomlarına ve premenstrual dönemde ağrı düzeyine etkisi
Effect of pelvic floor muscle exercises training given to women working in the textile industry on menstruation symptoms and pain level in the premenstrual period
  1. Tez No: 944090
  2. Yazar: YUNUS ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAHİDE AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Physiotherapy and Rehabilitation, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu çalışma Tekstil sektöründe çalışan kadınlarda pelvik taban kas egzersizleri eğitiminin menstrüasyon semptomlarına ve premenstrüel dönemde ağrı üzerine etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırma yarı deneysel tasarımda olup Batman ili merkezinde bulunan bir tekstil firmasında gerçekleştirilmiştir. Araşturma verileri 21.05.2024-15.08.2024 tarihleri arasında toplanılmıştır. Araştırmaya 18-40 yaş aralığında 45 katılımcı gönüllü olarak katıldı. Araştırma verileri, Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) analiz programı aracılığıyla analiz edildi. Verilerin normal dağılımını değerlendirmek amacıyla öncelikle Shapiro-Wilk testi kullanılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterdiği durumlarda, bağımlı grupların ortalamalarının karşılaştırılması için parametrik bir test olan bağımlı gruplarda t testi uygulanmıştır. Verilerin normal dağılıma uymadığı durumlarda, parametrik olmayan bir yöntem olan Wilcoxon işaretli sıra testi tercih edilmiştir. Bağımsız 2 grup karşılaştırmalarında ise Mann-Whitney U testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to investigate the effects of pelvic floor muscle exercises training on menstrual symptoms and premenstrual pain in women working in the textile industry. Method: The study was a quasi-experimental design and was conducted in a textile company located in the centre of Batman province. The research data were collected between 21.05.2024-15.08.2024. Fortyfive participants between the ages of 18-40 participated in the study voluntarily. The research data were analysed using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) analysis programme. ShapiroWilk test was used to evaluate the normal distribution of the data. In cases where the data were normally isdtributed, the t-test for dependent groups, which is a parametric test, was applied to compare the means of dependent groups. In cases where the data did not fit the normal distribution, Wilcoxon signed rank test, which is a nonparametric method, was preferred. Mann-Whitney U test was used for 2 independent group comparisons.