Anterior dişlere yapılan direkt kompozit restorasyonların sağ kalımlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the survival of direct composite restorations on anterior teeth
  1. Tez No: 944132
  2. Yazar: MEHMET EFE KAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİD KARABEKİROĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, anterior kompozit restorasyonların uzun süreler sonunda göstermiş olduğu klinik performansı ölçmektir. Bu retrospektif tez çalışmamızda; kliniğimizde yapılmış olan anterior direkt kompozit restorasyonlarının sağ kalımlarının ve sağ kalımlarına etki eden faktörlerin incelenmesi hedeflenmektedir. Yöntem: Toplam 163 hastada 494 anterior restorasyon incelenmiştir. Restorasyonlar klinik olarak değerlendirilirken Modifiye USPHS kriterleri kullanılmıştır. Ağzı içi fotoğraflar alınmıştır. Klinik muayene tamamlandıktan sonra hastalara demografik bilgiler, bruksizm varlığı ve ağız hijyen alışkanlıklarını değerlendirmek için bir anket uygulanmıştır. Çalışma kapsamında istatistik analizler veriler IBM SPSS v23 ile analiz edilmiştir. Kategorik değişkenler arasındaki bağlantı Monte Carlo düzeltmeli Fisher Exact Testi ve Pearson ki-kare testi ile incelenmiştir. Çoklu karşılaştırmalar Bonferroni düzeltmeli z testi ile incelenmiştir. Bağımsız değişkenlerin bağımlı değişkenler üzerindeki etkisi binary lojistik regresyon ile incelenmiştir. Restorasyon tipine göre restorasyon ömrü sağ kalım analizi (Kaplan Meieri) le incelenmiştir. Bulgular: Çalışmada 212 santral, 165 lateral ve 117 kanin dişe yapılan toplam 494 restorasyon incelenmiştir. Restorasyon tiplerine göre; Sınıf III restorasyonların oranı %60,3, Sınıf IV restorasyonların oranı %26,1, Sınıf V restorasyonların oranı %13,6 olarak elde edilmiştir. Restorasyon tiplerine göre ortalama/ortanca sağ kalım süreleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktur (p=0,055). Sınıf III restorasyonlarda ortalama sağ kalım süresi 96,4 ay, Sınıf IV restorasyonlarda ortalama sağ kalım süresi 83,2 ay ve Sınıf V restorasyonlarda sağ kalım süresi 92,9 ay olarak elde edilmiştir. Sonuç: Restorasyonların klinik olarak en fazla başarısızlık gösterdiği durumlar; retansiyon kaybı, sekonder çürük ve renk uyumsuzluğu olarak görülmüştür. Retansiyon kaybına en fazla sınıf IV restorasyonlarda rastlanmıştır. Bunun en önemli sebebinin bruksizm ve yetersiz kavite hazırlığı olduğunu düşünmekteyiz. Bruksizm teşhisi konulan hastalara uygulanan restorasyonların sağ kalım süresi olumsuz etkilenmiştir. Bu nedenle, bruksizmi olan hastaların yalnızca restoratif tedavi değil, aynı zamanda bu alışkanlıklarına yönelik bir tedavi sürecine de dahil edilmeleri, restorasyonların uzun ömürlülüğünü olumlu yönde etkileyeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the clinical performance of anterior composite restorations over long periods of time. In this retrospective thesis study, we aimed to analyze the survival of anterior direct composite restorations and the factors affecting their survival in our clinic. Method: A total of 494 anterior restorations in 163 patients were analyzed. Modified USPHS criteria were used to clinically evaluate the restorations. Intraoral photographs were taken. After the clinical examination was completed, a questionnaire was applied to the patients to evaluate demographic information, presence of bruxism and oral hygiene habits. Within the scope of the study, statistical analysis data were analyzed with IBM SPSS v23. The association between categorical variables was analyzed by Fisher Exact Test with Monte Carlo correction and Pearson chi-square test. Multiple comparisons were analyzed with Bonferroni corrected z test. The effect of independent variables on dependent variables was analyzed by binary logistic regression. Restoration life according to restoration type was analyzed by survival analysis (Kaplan-Meier). Results: A total of 494 restorations on 212 central, 165 lateral and 117 canine teeth were analyzed. According to restoration types; Class III restorations were 60,3%, Class IV restorations were 26,1% and Class V restorations were 13,6%. There was no statistically significant difference between the mean/median survival times according to restoration types (p=0.055). The mean survival time was 96,4 months for Class III restorations, 83,2 months for Class IV restorations and 92,9 months for Class V restorations. Conclusion: Loss of retention, secondary caries and color mismatch were the most common clinical failures of the restorations. Loss of retention was most common in class IV restorations. We consider that the most important reason for this is bruxism and poor cavity preparation. The survival time of restorations applied to patients diagnosed with bruxism was negatively affected. Therefore, it is thought that including patients with bruxism not only in restorative treatment but also in a treatment process for this habit will positively affect the longevity of restorations.