Açık deniz ikmal gemilerinde risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Assessment of risk factors in offshore supply vessel
- Tez No: 944146
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Denizcilik, Gemi Mühendisliği, Marine, Marine Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Denizcilik sektöründe emniyetin sağlanması ve kazaların önlenmesi, operasyonların sürdürülebilirliği açısından kritik bir öneme sahiptir. Özellikle açık deniz ikmal ve destek gemilerinde meydana gelen kazalar hem ekonomik kayıplara hem de çevresel tahribata yol açmanın yanı sıra insan hayatı açısından ciddi riskler barındırmaktadır. Bu doğrultuda, deniz kazalarının altında yatan sebeplerin ve risk faktörlerinin tespiti, benzer olayların önlenmesi için hayati bir gereklilik olarak ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada açık deniz ikmal ve destek gemilerinde meydana gelen kaza verileri incelenmiş ve risk faktörlerinin değerlendirilmesi yapılmıştır. Küresel Entegre Denizcilik Bilgi Sistemine (GISIS) ve ülkelerin ulusal ve uluslararası kaza veri tabanları üzerinde kayıtlı, 1990-2024 yılları arasında meydana gelmiş 43 kaza analiz edilmiştir. Kazalar genel olarak incelendiğinde; %17'si az ciddi, %25'i ciddi, %58'i çok ciddi önem derecesinde karşımıza çıkmaktadır. Kaza analizleri neticesinde kök nedenleri tespit edilmiş ve İnsan Faktörleri Analiz ve Sınıflandırma Sistemi (HFACS) çerçevesinde sınıflandırılmıştır. Çalışmada HFACS çerçevesi Bulanık Analitik Hiyerarşi Sürecine (FAHP) entegre edilmiştir. Bu entegrasyon, insan hatalarının kazalar üzerindeki rolünü analitik bir yaklaşımla değerlendirerek, HFACS modelini daha nicel bir hale getirmeyi hedeflemektedir. Çalışma ile açık deniz ikmal gemilerinde meydana gelen kazaların insan faktörüne dayalı sebepleri daha iyi anlaşılmış olup, bu süreçlerin iyileştirilmesiyle muhtemel can, mal kaybı ve çevre kirliliği olaylarının minimize edilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ensuring safety and preventing accidents in the maritime sector is of critical importance for the sustainability of operations. In particular, accidents occurring in offshore supply and support vessels cause both economic losses and environmental damage, as well as posing serious risks to human life. Accordingly, determining the underlying causes and risk factors of maritime accidents emerges as a vital necessity to prevent similar incidents. In this study, accident data occurring in offshore supply and support vessels were examined and risk factors were assessed. 43 accidents recorded in the Global Integrated Maritime Information System (GISIS) and national and international accident databases of countries, occurring between 1990-2024, were analyzed. When the accidents were examined in general; 17% were seen as less serious, 25% as serious, and 58% as very serious. As a result of the accident analysis, the risk factors were identified and classified within the scope of the Human Factors Analysis and Classification System (HFACS). In the study, HFACS frameworks were integrated into the Fuzzy Analytical Hierarchy Process (FAHP). In order to analyze the human factor-based causes of accidents in more depth, the HFACS framework has been integrated with the Fuzzy Analytical Hierarchy Process (FAHP). This integration aims to make the HFACS model more quantitative by evaluating the role of human errors on accidents with an analytical approach. The study aims to better understand the human factor-based causes of accidents occurring on offshore supply vessels and to minimize possible loss of life, property and environmental pollution incidents by improving these processes.