Trabzon Merkez Çilekli köyünün coğrafi etüdü
  1. Tez No: 94415
  2. Yazar: HAMİT YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEATTİN TANDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 278
Özet
ÖZET Bu çalışmanın konusunu oluşturan Çilekli Köyü, Trabzon'un giderek şehirleşme eğiliminde olun merkez köylerinden birisidir. Çilekli Köyü, Trabzon şehir merkezinin 8 km kadar güneydoğusunda yer alan köyün kuzey sının, Trabzon - Rize sahil yolunun hemen güneyinden başlar. Köyün kuruluş yeri, Trabzon Hava Limanının gerisinde yükselen sırt ve yamaçlardır. Arızalı bir topografyaya sahip olan sahanın, yüzölçümü 2624 dönümdür. Araştırma sahamızın dikkate değer en önemli özelliği, köy niteliklerini geniş ölçüde kaybetmek üzere oluşudur. Köyde beşeri ve ekonomik faaliyetlerin özelliklerini daha çok çevre koşulları belirlemiştir. Ancak son zamanlarda gelişen sosyo - ekonomik, sosyo - kültürel ve teknolojik nedenlerle, bu koşulların eski belirleyici fonksiyonu giderek azalmıştır. Doğu Karadeniz'in ılıman ve nemli iklim özelliklerini taşıyan köyün, 1999'daki nüfusu 904 kişidir. Yerleşme dokusu oldukça dağınık olan sahada, geleneksel meskenler süratle azalırken, modern betonarme binalar giderek yaygınlaşmaktadır. Arazinin tamamına yakınında tarımın yapıldığı köyde, findik en önemli ekonomik kaynaktır. Hayvancılığın pek gelişmediği sahada, tarım toprakları veraset usulüyle giderek parçalanmaktadır. Diğer taraftan, nüfusun toprak üzerindeki baskısı artmakta ve bu baskı birtakım sosyal ve ekonomik sorunlara neden olmaktadır. Ayrıca, arızalı olan topografya şartları, yapılan veya yapılacak yatırım ve hizmetleri zorlaştırmakta ve masrafı artırmaktadır. Bu araştırmada, Çilekli Köyü'nün doğal, beşeri ve ekonomik özellikleri analitik bir yaklaşımla mcelenmiştir. Sonuçlara ulaşmada uygulanan arazi gözlemleri, köy halkıyla yapılan bire - bir ve toplu anketler büyük önem taşımaktadır. Ülke olarak kalkınabilmemizin gereği, öncelikle köylerimizi kalkındırmakla mümkündür. Bu amaçla, köy yerleşmeleriyle ilgili araştırmaların artırılması gereğine inanarak böyle bir çalışmayı isabetli gördük. Neticede, Çilekli Köyü'nün genel coğrafi özelliklerini bu açılardan inceleyerek, tespit ettiğimiz sorunlara dikkat çektik. Ayrıca bu sorunlara çözüm önerileri getirmeye çalıştık. Vffl
Özet (Çeviri)
SUMMARY Çilekli village is a central village of Trabzon which has gradually been developing into a town in Trabzon and is the subject of this ademption. It is located 8 km. far away from the city centre in south west and it starts from the south of Trabzon - Rize shore road The establishment place of the village is on the risen back and sides behind the Trabzon Airport Its surface area is 2624 decar and has a hilly topographic area. The most important arresting features of this area is based on the village qualities which have been disappearing. The naturel enverionmental conditions determined the features of the social and economical activities of the village. But recently by mean ofdeveloping social - economic, social - cultural and tecnological reasons, it has gredually decreeded the states of its last determinative functions. The population of this village which has mild and humid climate in the Black Sea region was 904 in 1999 counting. On the settling texture area that is absolutely wide a part, decreesing the traditional dwelling accelerately, modern ferrocrete building have been becoming wide spread. Doing agriculture nearly all over the whole area of this village hazelnut is the most important economical source. On undeveloped cattle breeding area of it is also by the way of inheritances of the other way the population pressure over the land has been increasing, and this has been cousing some social and economical problems. Separately in the hilly topographic area the states make investments difficult which was done and will be done consequently the expenses have been increasing. In this research, by the way of the naturel and the social and the economical features of Çilekli village has been analysed in an analytical approach. The has been analysed in an analytical approach. The land observations of the arrival over the results which has been practised, the individual and collectival survays which had been through the village in hebitants had a great importance In order to bringing progress at our country, we must previously develop our village conditions. For this purpose, Weaving the necessity of the interested researches, we approved DCthat it would be on the marie As aresult of researching the geographical ways of Çilekli village in this case, we took into attention to the matters which we had determined. Separately we tried to bring some project solutions for these problems. X