Dumanlıdağ ve çevresinin coğrafi etüdü
- Tez No: 94414
- Danışmanlar: PROF. DR. ALAETTİN TANDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
0.2. ÖZET Dumanlıdağ ve çevresi, kendine özgü pek çok özellikleri içeren bir coğrafi ünitedir. Bu ünitenin fiziki, beşeri ve ekonomik coğrafya özelliklerini ortaya koymak ve doğal ortam faktörlerinin insan-çevre ilişkileri konusundaki etkilerini belirlemek başlıca amacımız olmuştur. Bu amacımızı gerçekleştirirken coğrafyanın“Nedensellik, Dağılış ve Bağlantı”ilkelerine sadık kalınmaya çalışılmış ve sonuçların sebeplerini ortaya koymak için derine inmeye gayret edinmiştir. Konunun incelenmesinde doğal ve beşeri olayların birbirleri ile olan ilişkileri daima gözönünde bulundurulmaya ve buna göre izah edilmeye çalışılmıştır. Bu araştırma bulguları ve sonuçları bilimsel şekilde ve bilimsel üslup ile sunabilmek için, tatmin edici güvenilir veri ve kanıtların toplanmasına özen gösterilmiştir.İlk veriler yörede yaptığımız inceleme ve gözlemlerden, otoritelerin bu sahadaki önceki çalışmalarına ve resmi dokümanlardan ( Meteoroloji bültenleri, istatistikler, haritalar, ölçüm ve sondajlar gibi ) elde edilmiştir. Araştırmalarda ikinci grup verileri, araştırma raporları, makale, dergi ve kitaplar gibi dokümanlar oluşturur. Söz konusu veri ve kaynaklar dikkatlice incelenmiştir. Bununla birlikte gerçek ve yeni bilgiler geliştirmek için arazi çalışmaları yapılıp her sorun için bir kuram geliştirilmeye çalışılmıştır. Ayrıca arazi çalışmalarından dönünce, topladığımız veriler düzenlenerek değerlendirilmiş ve çeşitli veri ve kaynaklar ile karşılaştırılmıştır. Arazi çalışmaşlarına başlamadan önce temin ettiğimiz 1/100.000 ölçekli haritalar ( topografya, jeoloji, bitki örtüsü ve toprak ) arazi gözlemlerimiz ve kaynaklar ile değerlendirilerek yeni haritalar, profiller ve kesitler oluşturulmuştur. Bu çalışmalar neticesinde Dumanlıdağ ve çevresinin kaynaklan sürekli olarak kullanılmış, burada gittikçe artan nüfus ihtiyaçlarından ve sanayinin gelişmesinden ileri gelen etkiler doğal ortamda bazı değişmelere yol açmıştır.Bu nedenle Dumanlıdağ ve çevresinde insan-doğal ortam ilişkilerinden kaynaklanan sorunlar ve bozulan dengeler yeniden tesis edilmelidir. V
Özet (Çeviri)
0.3. SUMMARY Dumanlıdağ and its surrounding is a geographic unit which inchudes a lot of original features. To decided upon the physical, human and economic features of this geographic unit and to point out the effect of natural surrounding factors on the relationships of humans and environment has become our main target. While realizing this target e have become to the principles of Geographic - Causality - Distribution faithful and connection be have tried to examine deeply to define the reasons of outcomes. The relations of natural and human events have always been on the agenda and it has been explained according to this. At this research reliable data and evidence have been gathered in order to present findings and its results in a scientific way.First data has been gained from the research and observation made in the redion, the previovus studies of authorities on this areal, and offical reports (the bulletions of meteorology, statistics, maps, measwement and soundings... etc.) At this research the second data is the research reports, articles, magazines and books. The data and sources have been carefully examined. However it has been tried to developed a theory for each problem having regoin studies in order to improve real and new knowledge Besides when returned from the studies in the regoin the data that we gathered was organized and evaluated and it was compared whit several data and sources. New maps, profiles and sections were made by evalvating the maps 1/100.000 on a scale of which we had before starting regoin studies with our areal observations and sources. As a result of this studies the sources of Dumanlıdağ and its surrounding were used continuosuly and the effects derived development of industry caused some changes in the natural environment. For this reason the problems coming from the relationships between humans and natural environment and the damaged balance should be settled up again. VI