Elazığ ve çevresinde yetiştirilen bal arısı kolonilerinde görülen arı kayıplarında akut arı felci virusu (AAV) varlığı ve yaygınlığının araştırılması
Investigation of the presence and prevalence of acute bee paralysis virus (AAFV) in bee losses observed in honeybee colonies raisted in elazig and surroundings
  1. Tez No: 944171
  2. Yazar: METİN AKPOLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN GÜRÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Ziraat, Veterinary Medicine, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arı ve Arı Ürünleri Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Akut arı felci virüsü (AAFV), bal arılarında ciddi ölümlere yol açabilen ve koloninin tamamen yok olmasına neden olabilen önemli bir virüs olarak bilinir. Bu çalışma, Elazığ ve çevresinde yetiştirilen bal arısı kolonilerinde arı ölümlerininin nedenini araştırmak için, 2024 yılı mart-haziran aylarında ABFV yönünde inceleme yapılarak yürütülmüştür. Çalışma, toplam 1395 kovanı olan 12 ar kolonisinde 280 ergin ölü arı numunesi örnekleme yapılarak, ölü arılarınkoloni bazında 12 ölü havuzu yapılarak, her bir havuzdan ölü arılarda RNA saflaştırma ile total RNA lar elde edildi. RT- PCR yöntemi ile akut arı felci virusu RNA'sı varlığı arandı. RT- PCR sonuçlarına göre ergin arı ölümü görülen, Elazığ'ın Merkez, Ağın, Maden, Keban ve Karakoçan ilçelerinden örneklenen 12 bal arısı kolonisinde akut arı felci virusu RNA'sına rastlanamadı. Bu sonuçlara göre örnekleme yapılan bal arısı kolonilerinde ölümlerin nedeninin diğer mikrobiyolojik olan veya olmayan nedenlere bağlı olabileceği kanaatine varılmıştır. Bu nedenle ergin arı ölümlerinde ölüm nedenlerini araştırmada ölümlere neden olan etkenlerin tamamının değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu tez çalışması, arı ölümlerinin nedenlerini tam olarak belirlemek için kapsamlı bir değerlendirme yapılmasının önemini ortaya koymakta ve arıcılara, potansiyel etkenlerin tümünü göz önünde bulundurarak, arı sağlığını koruma ve hastalık yönetiminde daha etkili stratejiler geliştirme önerisini sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Acute Bee Paralysis Virus (ABPV) is a significant virus known to cause severe mortality in honeybee colonies and can lead to the complete collapse of the colony. This study was conducted in Elazığ and surrounding areas to investigate the causes of bee mortality by examining ABPV between March and June 2024. The study involved sampling 280 adult dead bee specimens from 12 colonies, out of a total of 1395 hives. For each colony, 12 dead bee pools were created, and total RNA was extracted from the dead bees in each pool. The presence of ABPV RNA was investigated using RT-PCR. According to the RT-PCR results, ABPV RNA was not detected in any of the 12 honeybee colonies sampled from the districts of Elazığ's Merkez, Ağın, Maden, Keban, and Karakoçan, where adult bee mortality was observed. Based on these results, it can be concluded that the cause of death in the sampled colonies may be attributed to other microbiological or non-microbiological factors. Therefore, a comprehensive evaluation of all potential factors causing bee mortality should be considered in future studies. This thesis highlights the importance of conducting a thorough evaluation to determine the exact causes of bee mortality and suggests that beekeepers consider all potential factors in order to develop more effective strategies for bee health management and disease control.