Parkinson hastalarında öz-yeterlilik ve sosyal katılımın yaşam kalitesi ile ilişkisi
The relationship between self-efficacy and social participation with quality of life in Parkinson's patients
  1. Tez No: 944202
  2. Yazar: DUYGU BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR İZGÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, İç Hastalıkları, Nursing, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Tanımlayıcı ilişkisel tasarımla yürütülen bu araştırma, Parkinson hastalarında öz-yeterlilik ve sosyal katılımın yaşam kalitesi ile ilişkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma 25 Aralık 2023-30 Temmuz 2024 tarihleri arasında bir kamu hastanesinin nöroloji kliniğinde Parkinson hastalığı tanısı ile izlenen 190 katılımcı ile yürütülmüştür. Araştırma verileri, Hasta Tanıtıcı Bilgi Formu, Kronik Hastalık Yönetiminde 6 Maddelik Öz-Yeterlilik Ölçeği, Sosyal Dahil Olma Ölçeği ve Parkinson Hastalarında Yaşam Kalitesi Anketi kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, Mann Whitney U, Kruskal Wallis ve Spearman korelasyon testleri ve aracılık etki analizi kullanılmıştır. Hastaların yaş ortalamasının 61,13±9,12; tanıdan sonra geçen süre ortalamasının 10,6±6,7 yıl olduğu; örneklemin %43,2'sini evre 3 Parkinson tanılı bireylerin oluşturduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This descriptive correlational study was conducted to examine the relationship between self-efficacy, social participation, and quality of life in individuals with Parkinson's disease at the neurology inpatient unit of a public hospital. 190 participants with Parkinson's disease were included between December 25, 2023, and July 30, 2024. The data were collected using the Patient Information Form, The Self-Efficacy for Managing Chronic Disease 6-Item Scale, Social Inclusion Scale, and Parkinson's Disease Quality of Life Questionnaire. Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis, and Spearman correlation tests and mediation effect analysis were used to evaluate the data. The mean age of the individuals was 61,13±9,12; the mean time since diagnosis was 10,6±6,7 years; and 43.2% of the sample consisted of individuals with stage 3 Parkinson's disease. The self-efficacy was higher in individuals with a higher level of education.