Müzik kurumlarında entropi: Osmanlı ve Cumhuriyet dönemleri örneği
Entropy in music institutions: The Ottoman and Republic eras example
  1. Tez No: 944203
  2. Yazar: YUSUF KULA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM ÇIRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Sanat Eğitimi Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Kültür ve Sanat Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Müzik kültürün bir çıktısı olmakla birlikte toplumlar arasında bir etkileşim ve iletişim dili olması sebebiyle sosyal bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Fizikte termodinamiğin II. yasası olarak bilinen entropi yasası fen bilimlerine olduğu gibi sosyal bilimler alanına da ışık tutmaktadır. Bu bağlamda Osmanlı ve Cumhuriyet ile birlikte günümüze değin kurulmuş olan müzik kurumları kurumsal entropi kavramı altında incelenmiştir. Çalışmada, kurumların tarihsel süreçleri incelenerek, müzikte ve kurumlarda yaşanan değişim, dönüşüm ve uygulamaların, kurumların düzenlerini oluşturmalarında ya da mevcut sistemlerindeki düzensizliklerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Toplumsal hareketlerin etkisi, devlet ya da siyasi erkin iktisadi, siyasi ve ideolojik müdahalelerle birlikte dünya kapsamında gelişen durumlar kurumların düzen ve düzensizliklerinde etkili bir role sahiptirler. Bu dış etkiler ve evrensel yasanın gereği oluşan iç etkiler kurumların entropik süreçlerini belirlemektedir. Osmanlı Devleti döneminde faaliyetlerini sürdürmüş olan Enderun Mektebi, Mehterhane, Müzikayi Hümayun ve Darülelhan, Cumhuriyet ile birlikte kurulan Riyaseti Cumhur Musiki Heyeti, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Devlet Senfoni Orkestraları, Devlet Opera ve Balesi, Klasik Türk müziği toplulukları, Türk Halk müziği topluluklarının ve müzik eğitim kurumlarının tarihsel süreçleri incelenerek entropik süreçleri ortaya çıkarılmıştır. Devlet Planlama Teşkilatı raporları ile devletin kültür sanat politikaları uygulamalarıyla Cumhuriyet dönemi kurumlarına olan düzenleyici ya da düzensizleştirici etkiler belirlenerek yapılan müdahalelerin entropik sonuçları analiz edilmiştir. Osmanlı'dan Cumhuriyet'e ve günümüze uzanan müzik kurumlarının, kurumsal entropi kavramı çerçevesinde incelenmesiyle, düzen ile düzensizlik arasında sürekli dalgalı bir seyir halinde olduğu tespit edilmiştir. Bu dalgalı yapı, entropik sürecin tek yönlü hareket etmediğini, müdahale ve uygulamalarla inici ve çıkıcı seyrettiğini ortaya koymuştur. Aynı zamanda ekserji ile işlev kaybı arasında da bir değişim ve dönüşüm döngüsü gözlemlenmiştir. Kurumsal sürdürülebilirliğin yalnızca düzenleyici müdahalelerin sıklığına değil, bu müdahalelerin niteliğine ve sistemin doğasına uygunluğuna bağlı olduğu gözlemlenmiştir. Tüm bu sonuçlara göre müzik kurumlarının kurumsal devamlılığı, sadece müzik ürünleri üreterek değil, uzun dönemli planlar ve stratejiler ortaya koyarak, dışsal müdahalelerden en az etki almasını sağlayacak şekilde özerk yapılar haline getirilmesi ile mümkün olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Music is an output of culture and a social concept because it is a language of interaction and communication between societies. The entropy law, known as the Second Law of thermodynamics in physics, sheds light on the field of social sciences as well as science. In this context, the musical institutions established with the Ottoman Empire and the Republic until today have been examined under the concept of institutional entropy. In the study, by examining the historical processes of institutions, it is aimed to determine the changes, transformations and practices experienced in music and institutions in creating the order of institutions or the irregularities in their current systems. The effects of social movements, economic, political and ideological interventions of the state or political power, and the situations developing within the scope of the world have an effective role in the order and irregularity of institutions. These external effects and the internal effects that occur due to universal law determine the entropic processes of institutions. The historical processes of the Enderun School, Mehterhane, Müzikayi Hümayun and Darülelhan, which continued their activities during the Ottoman Empire, the Presidency of the Cumhur Music Committee, CSO, State Symphony Orchestras, State Opera and Ballet, Classical Turkish Music groups, Turkish Folk Music groups and music education institutions that were established with the Republic were examined and their entropic processes were revealed. The entropic results of the interventions were analyzed by determining the regulatory or disorganizing effects of the state's cultural and artistic policy practices on the institutions of the Republic period with the SPO Reports.