Kalp pili için PID kontrolör tasarımı ve optimizasyonu
PID controller desġgn and optimisation for cardiac pacemaker
  1. Tez No: 944207
  2. Yazar: KAĞAN ORBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAĞBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, kardiyak pacemaker (kalp pili) sistemlerinde PID (Proportional-Integral-Derivative) kontrol parametrelerinin optimizasyonu amaçlanmıştır. Kalp pili sistemlerinin güvenilirliğini ve etkinliğini artırmak için PID denetleyici parametrelerinin optimize edilmesi kritik bir rol oynamaktadır. Optimizasyon sürecinde, çeşitli meta-sezgisel algoritmalar kullanılarak PID parametreleri üzerinde iyileştirmeler yapılmıştır. Bu algoritmalar arasında Parçacık Sürüsü Optimizasyonu (PSO), Genetik Algoritma (GA), Gri Kurt Algoritması (GWO), Sarhoş Adam Yürüyüşü (DWO), Karınca Kolonisi Optimizasyonu (ACO) ve Ziegler-Nichols yöntemi yer almaktadır. Ayrıca, pekiştirmeli öğrenme (Reinforcement Learning) yaklaşımı da kullanılarak sistemin öğrenme kapasitesi artırılmış ve PID parametrelerinin optimize edilmesinde yenilikçi bir yol izlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, önerilen optimizasyon tekniklerinin geleneksel yöntemlerle kıyaslandığında sistemin performansını belirgin şekilde artırdığını ve daha hassas kalp pili kontrolü sağladığını göstermektedir. Bu çalışma, kardiyak pacemaker sistemlerinde PID kontrolünün optimizasyonu için etkili bir yaklaşım sunmakta olup, klinik uygulamalarda daha güvenilir ve verimli sonuçlar elde edilmesine katkıda bulunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to optimize the PID (Proportional-Integral-Derivative) control parameters in cardiac pacemaker systems. Optimizing the PID controller parameters plays a critical role in enhancing the reliability and effectiveness of pacemaker systems. Various metaheuristic algorithms are employed to improve the PID parameters during the optimization process. These algorithms include Particle Swarm Optimization (PSO), Genetic Algorithm (GA), Grey Wolf Optimization (GWO), Drunkard's Walk Algorithm (DWO), Ant Colony Optimization (ACO), and the Ziegler-Nichols method. Additionally, Reinforcement Learning is applied to enhance the system's learning capability and introduce an innovative approach to optimizing PID parameters. The results show that the proposed optimization techniques significantly improve system performance compared to traditional methods, leading to more precise pacemaker control. This study provides an effective approach to optimizing PID control in cardiac pacemaker systems and aims to contribute to more reliable and efficient outcomes in clinical applications.