Berry ligamentinde tiroid dokusunun araştırılması
Investigation of thyroid tissue in berry ligament
  1. Tez No: 944208
  2. Yazar: ADEM ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: UZMAN AHMET MUZAFFER ER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Tiroid cerrahisi sırasında diseksiyonun güç ve komşuluğundaki yapılar nedeniyle (RLS ve inferior tiroid arter) riskli olan bu bölgenin içerisinde tiroid dokusunun bulunma insidasını tespit etmek. Materyal Metod: Bu çalışmaya İstanbul Adli Tıp Kurumu'nda aralık 2013 ile mayıs 2014 tarihleri arasında yapılan rutin otopsi vakalarından rastgele seçilen 103 vaka dahil edildi. Vakaların 85'i erkek, 18'i kadındı. Yaş ortalamaları 18-94(47,4±20,4) idi. Bulgular: Gruplar arasında yaş ve cinsiyet açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamaktadır. Yaş ile uzunluk ve berry uzunluk arasında anlamlı (p ˃ 0,05) korelasyon yoktu. Uzunluk ile berry uzunluk arasında anlamlı (p < 0,05) pozitif korelasyon mevcuttu. Kadın ve erkek hastaların uzunluk değerleri anlamlı (p ˃ 0,05) olarak farklılık göstermemiştir. Kadın ve erkek hastaların berry uzunluk değerleri anlamlı (p ˃ 0,05) olarak farklılık göstermemiştir. Sağ ve sol tarafta pozitif kesit oranı anlamlı (p ˃ 0,05) farklılık göstermemiştir. Sonuç: Özellikle tiroid kanseri nedeniyle yapılan total tiroidektomilerde daha önemli olacağını düşündüğümüz hemen hiç tiroid dokusu kalmaması amacının, teknik olarak yüzde 21 kadarında başarısız olacağı ve bir miktar tiroid dokusunun berry ligamanı içinde kalacağı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: To determine the incidence of thyroid tissue within this region, which poses a risk due to the difficulty of dissection and adjacent structures (RLN and inferior thyroid artery) during thyroid surgery. Materials and Methods: This study included 103 randomly selected cases from routine autopsies performed at the Istanbul Forensic Medicine Institute between December 2013 and May 2014. Eighty-five of the cases were male and 18 were female. The mean age was 18-94 (47.4±20.4). Results: There was no statistically significant difference between the groups in terms of age and gender. There was no significant (p ˃ 0.05) correlation between age and height and berry length. There was a significant (p < 0.05) positive correlation between length and berry length. The length values of male and female patients did not differ significantly (p ˃ 0.05). There was no significant difference in berry length values between male and female patients (p ˃ 0.05). The positive section ratio on the right and left sides did not differ significantly (p ˃ 0.05). Conclusion: The goal of leaving almost no thyroid tissue, which we believe is particularly important in total thyroidectomies performed for thyroid cancer, was found to be technically unsuccessful in approximately 21% of cases, with some thyroid tissue remaining within the berry ligament.