Alerjik proktokolitte dışkı belirteçlerinin (human S100 kalsiyum bağlayıcı protein, kalprotektin, Lysozyme) tanı ve takipte öneminin belirlenmesi
Determining the importance of fecal biomarkers (human S100 calcium binding protein, Calprotectin, Lysozyme) in diagnosis and follow up of allergic proctocolitis
  1. Tez No: 944258
  2. Yazar: EZGİ MOLLAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK BEŞER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaçlar Besin proteini ilişkili alerjik proktokolit (BPİAP), süt çocukluğu döneminde görülen ve kanlı dışkılama ile karakterize, IgE aracılı olmayan bir hastalıktır ve tanısı eliminasyon ve provokasyon testlerine dayanmaktadır. Çalışmamız, BPİAP tanı ve takibinde kullanılabilecek potansiyel non-invaziv biyobelirteçleri belirlemeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem Prospektif, çok merkezli çalışmamızda, ESPGHAN kılavuzlarına göre BPİAP tanısı alan, yaşları 1 ve 12 ay arasında 49 süt çocuğu ile yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilmiş 50 sağlıklı kontrolü dahil ettik. Çalışma grubunda, hastalığın aktif döneminde ve eliminasyon diyeti sonrası dışkı lizozim, kalgranulin-C (S100A12) ve kalprotektin düzeyleri ELISA yöntemiyle ölçüldü ve hasta öyküleri, başvuru semptomları ve fizik muayene bulguları kaydedildi ve istatistiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim Food protein induced allergic proctocolitis (FPIAP) is a non-IgE-mediated allergic disorder of infancy, characterized by blood-streaked stools. The diagnosis of FPIAP relies on elimination and provocation tests. We aimed to unveil potential non-invasive biomarkers for diagnosis and follow up of FPIAP patients. Materials and Method In our prospective, multi-center study we enrolled 49 infants aged 1 to 12 months that were diagnosed with FPIAP according to the ESPGHAN guidelines and 50 age and gender matched healthy controls. We measured fecal levels of Lysozyme, Calgranulin-C (S100A12) and Calprotectin with ELISA method during active disease and after elimination diet and compared them to the control group. Patient histories and physical examinations were documented and evaluated for significance.