Isırgan otu (Urtica spp. L.) selüloz nanokristallerinin karakterizasyonu ve pıckerıng emülsiyonlarının stabilitesi üzerine etkisi
Characterization of cellulose nanocrystals from nettle (Urtica spp. L.) and their effect on the stability of pickering emulsions
- Tez No: 944259
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN GENÇCELEP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, kurutulmuş Isırgan otu (Urtica spp. L.) yapraklarından selülozu saflaştırarak asit hidrolizi ile elde edilen selüloz nanokristallerinin (CNC) özelliklerini ve Pickering emülsiyonlarının stabilizasyonundaki potansiyel uygulamalarını araştırmayı amaçlamıştır. Kurutulmuş Isırgan otu yaprakları, alkali ve ağartma işlemlerinden geçirilerek saf selüloz haline getirilmiş, ardından saflaştırılmış selülozdan CNC'ler farklı sülfürik asit konsantrasyonları ve hidroliz süreleri kullanılarak hazırlanmıştır. %60 sülfürik asit konsantrasyonu ve 30 dakika hidroliz süresi ile mikroboyutta ve %74 kristalliğe sahip parçacıklar elde edilirken; %64 sülfürik asit konsantrasyonu ve 45 dakika hidroliz süresiyle nanoboyutta ve %84 kristalliğe sahip parçacıklar elde edilmiştir. Bu sonuçlar SEM ve XRD analizleri ile doğrulanmıştır. Selüloz nanokristallerinin kimyasal ve termal özellikleri FTIR ve TGA analizleri ile incelenmiştir. TGA analizi sonuçlarına göre ikinci hidroliz koşulları ile elde edilen CNC-2'nin termal stabilitesi CNC-1'e göre artmıştır. CNC'lerin emülsifiye etme yetenekleri, farklı nanokristal konsantrasyonları ve yağ/su oranları kullanılarak hazırlanan Pickering emülsiyonlarıyla test edilmiştir. CNC konsantrasyonunun artırılmasıyla emülsiyonların depolama stabilitesi artmış; en iyi stabilite, %1.5 CNC konsantrasyonu ve 2/8 yağ/su oranına sahip emülsiyonda, 14. gün sonunda gözlemlenmiştir. CNC konsantrasyonunun emülsiyonun termal stabilitesini artırma üzerinde ise doğrudan bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, çevre dostu bir malzeme olan selüloz nanokristallerinin kurutulmuş Isırgan otu yapraklarından başarıyla elde edilebileceğini ve düşük yağ oranın da hazırlanan su içinde yağ Pickering emülsiyonlarını stabilize etme potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the properties of cellulose nanocrystals (CNCs) obtained by acid hydrolysis of cellulose purified from dried nettle (Urtica spp. L.) leaves and their potential applications in the stabilization of Pickering emulsions. The dried nettle leaves were subjected to alkali and bleaching treatments to obtain purified cellulose. CNCs were then prepared from the purified cellulose using different sulfuric acid concentrations and hydrolysis durations. Particles with a microscale size and 74% crystallinity were obtained using 60% sulfuric acid for 30 minutes, while nanoscale particles with 84% crystallinity were achieved using 64% sulfuric acid for 45 minutes. These results were confirmed by SEM and XRD analyses. The chemical and thermal properties of the cellulose nanocrystals were analyzed using FTIR and TGA. According to TGA results, the thermal stability of CNC-2, obtained under the second hydrolysis condition, was higher than that of CNC-1. The emulsifying capabilities of CNCs were tested using Pickering emulsions prepared with different nanocrystal concentrations and oil/water ratios. Increasing the CNC concentration enhanced the storage stability of the emulsions, with the best stability observed on the 14th day in the emulsion containing 1.5% CNC and a 2/8 oil/water ratio. However, CNC concentration was found to have no direct effect on improving the thermal stability of the emulsions. The results demonstrate that environmentally friendly cellulose nanocrystals can be successfully obtained from dried nettle leaves and have potential to stabilize oil-in-water Pickering emulsions prepared with low oil content.