Kuraklık stresinin haşhaş (Papaver somniferum L.) tohumu çimlenmesi üzerine etkisinin belirlenmesi
Determining the effect of drought stress on poppy (Papaver somniferum L.) seed germination
- Tez No: 944262
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Papaver somniferum L. (haşhaş) bitkisi Papaveraceae familyasına ait tıbbi ve aromatik bitkilerden biridir. İçeriğindeki morfin tıpta ciddi anlamda önemli bir bileşendir. Küresel ısınma ve beraberinde iklim değişikliği sonucunda oluşan kuraklık tüm tarım ürünleri gibi haşhaş bitkisi için de önemli bir sorundur. Bu araştırmada kuraklık stresinin haşhaş tohumlarının çimlenmesi üzerinde etkileri incelenmiştir. Deneme 2024 yılında Düzce Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Laboratuvarında, tesadüf parselleri deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak yapılmıştır. Haşhaş tohumlarına kuraklık stresi uygulamak için polyethylene glycol'un (PEG-6000) 4 (15,30,45,60 g/L) farklı konsantrasyonu kullanılmış olup elde edilen bulgular kontrol faktörüyle kıyaslanmıştır. Denemede çimlenme yüzdesi ortalamasında istatistiksel olarak önemli farklılıklar görülmezken, sürgün yaş ağırlığı, sürgün kuru ağırlığı, çimlenme indeksi, sürgün uzunluğu, ortalama çimlenme süresi ve çimlenme stres tolerans indeksi özellikleri açısından istatistiksel olarak önemli farklılıklar görülmüştür. Ne var ki kuraklık stresinin artmasıyla birlikte değerlerin hepsinde düşüş olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Papaver somniferum L. (poppy) plant is one of the medicinal and aromatic plants belonging to the Papaveraceae family. The morphine contained in it is a highly significant compound in medicine. Global warming and the resulting climate change, which causes drought, are significant issues for the poppy plant, as they are for all agricultural crops. This study examines the effects of drought stress on the germination of poppy seeds. The experiment was conducted in 2024 in the Field Crops Department Laboratory of the Faculty of Agriculture at Düzce University, with a randomized block design and three replications. To apply drought stress to the poppy seeds, polyethylene glycol (PEG-6000) was used at four different concentrations (15, 30, 45, 60 g/L), and the results were compared with the control factor. In the experiment, no statistically significant differences were observed in the average germination percentage. However, statistically significant differences were found in terms of shoot fresh weight, shoot dry weight, germination index, shoot length, mean germination time, and germination stress tolerance index. It was observed that all values decreased as drought stress increased.