Suriyeli sığınmacıların perspektifinden Türkiye vatandaşlığı
Turkish citizenship from the perspective of Syrian refugees
  1. Tez No: 944261
  2. Yazar: BERRİN ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Vatandaşlık, bireyin hak, ödev ve aidiyetini tanımlayan çok katmanlı bir kavram olup, artan göçlerle birlikte entegrasyonun en ileri aşamalarından biri olarak görülmektedir. Bu araştırmanın konusu, Şanlıurfa'da yaşayan Suriyelilerin Türkiye vatandaşlığına ilişkin algıları ile vatandaş olma ve ol(a)mama deneyimleridir. Araştırma, Türkiye vatandaşlığı kazanmış Suriyeli göçmenler ile Türkiye vatandaşlığı kazan(a)mamış geçici koruma statüsü altında yaşayan Suriyeli sığınmacıların deneyimlerinin ve vatandaşlık algılarının karşılaştırmalı analizine dayanmaktadır. Vatandaşlığa sahip olma ve ol(a)mama durumunun; kimlik, aidiyet, haklara erişim ve ödevler, vatandaşlık algısı, istihdama katılım, entegrasyon süreçleri ve gelecek noktasında etkisinin nasıl işlediği çalışmada detaylı olarak tartışılmaktadır. Çalışma, vatandaşlık konusunu hukuki tanımlamaları ile birlikte sosyolojik boyutu ile ele almış; odağına Türkiye vatandaşlığı olan Suriyeli göçmenler ile birlikte geçici koruma kapsamındaki Suriyelilerin vatandaşlığa ilişkin algı ve deneyimlerini alarak mevcut literatüre özgün bir katkı sunmayı amaçlamıştır. Bu bağlamda çalışmada nitel araştırma yöntemi benimsenmiş, fenomenolojik desen kullanılmıştır. Amaçlı örneklem tekniği ile ulaşılan, Şanlıurfa'nın merkez ilçeleri olan Eyyübiye, Haliliye ve Karaköprü'de yaşayan 13'ü Türk vatandaşlığına sahip, 13'ü ise geçici koruma kapsamında bulunan toplam 26 Suriyeli katılımcı ile yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın bulguları, vatandaşlığın Suriyeliler açısından haklara erişim, siyasal katılım, toplumsal bütünleşme, aidiyet hissi ve gelecek planlaması açısından belirleyici ve kolaylaştırıcı bir statü olduğunu ortaya koymuştur. Özellikle seyahat, dava açabilme ve siyasal sürece katılım gibi haklara erişim açısından vatandaşlık olumlu etkiler yaratırken; vatandaş ol(a)mayan bireylerde ise aidiyet duygusunda zayıflama, haklara erişimde sorunlar yaşama ve gelecek perspektifinde belirsizlik gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Citizenship is a multi-layered concept that defines the rights, duties and belonging of the individual and is seen as one of the most advanced stages of integration with increasing migration. The subject of this study is the perceptions of Syrians living in Şanlıurfa regarding Turkish citizenship and their experiences of becoming and not becoming citizens. The research is based on a comparative analysis of the experiences and perceptions of citizenship of Syrian migrants who have acquired Turkish citizenship and Syrian asylum-seekers living under temporary protection status who have (not) acquired Turkish citizenship. The study discusses in detail how having and not having citizenship affects identity, belonging, access to rights and duties, perception of citizenship, participation in employment, integration processes and the future.The study addresses the issue of citizenship with its sociological dimension along with its legal definitions, and aims to make a unique contribution to the existing literature by focusing on the perceptions and experiences of Syrian migrants with Turkish citizenship and Syrians under temporary protection regarding citizenship. In this context, qualitative research method was adopted in the study and phenomenological design was used. Semi-structured in-depth interviews were conducted with a total of 26 Syrian participants, 13 of whom had Turkish citizenship and 13 of whom were under temporary protection, living in Eyyübiye, Haliliye and Karaköprü, the central districts of Şanlıurfa.The findings of the study reveal that citizenship is a determining and facilitating status for Syrians in terms of access to rights, political participation, social integration, sense of belonging and future planning. Citizenship has positive effects especially in terms of access to rights such as travel, litigation and participation in the political process, while non-citizens have a weakened sense of belonging, problems in accessing rights and uncertainty in their future perspectives.