Kamu borcuna yön vermek: Afrika'da ekonomik, demografik, kurumsal ve çevresel faktörlerin etkileşimi
Navigating public debt: The interplay of economic, environmental, and institutional factors in Africa
- Tez No: 944285
- Danışmanlar: PROF. DR. FUAT SEKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Kamu borcu iki ucu keskin bir kılıç olabilir; üretken faaliyetlere doğru şekilde yatırıldığında ekonomik büyümeyi teşvik eder, aksi takdirde yanlış yönetildiğinde bir ülkenin ekonomik büyümesine ve genel mali sağlığına zarar verebilir. Özellikle Afrika ülkelerinde kamu borcu, bu ekonomilerin çoğunun borç sıkıntısı riskiyle karşı karşıya olduğu tartışmalı bir konu olmuştur. Kamu borcunun itici güçlerinin belirlenmesi, kamu borcunun sürdürülebilirliğinin sağlanmasında uzun bir yol kat edilmesini sağlayacaktır. Bu çalışma Afrika'da kamu borcunun itici güçlerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla çalışma, 1990-2022 döneminde 37 Afrika ekonomisinde hükümetin etkinliği, yolsuzluğun kontrolü, enflasyon, resmi döviz kuru, ticari açıklık, borç yükü, ekonomik büyüme, kentsel nüfus ve hava kirliliğinin kamu borcu üzerindeki etkisini incelemektedir. Kullanılan PCSEs ve FGLS modelinden, hükümetin etkinliği, yolsuzluğun kontrolü, döviz kuru, ticari açıklık ve ekonomik büyüme kamu borcu üzerinde negatif etkiye sahipken, enflasyon, borç yükü, karbon emisyonu ve şehirleşme kamu borcunu pozitif yönde etkilemektedir. AMG ve DCCE modellerinden elde edilen ülkeye özgü katsayılar, kamu borcu üzerindeki etkilerde heterojenliğe işaret etmektedir. Bu çalışma büyük ölçüde kamu borç yönetimine ve nihayetinde kamu borcunun sürdürülebilirliğinin sağlanmasına yönelik ülkeye özel politika müdahaleleri önermektedir. Ayrıca, yüksek borç seviyeleriyle ilişkili mali baskıları önlemek için geliri artıracak ve kamu borcuna bağımlılığı azaltacak şekilde üretken faaliyetlere yatırım yapılarak ekonomik büyüme kolaylaştırılmalıdır. Bu araştırma, daha ileri çalışmalar için bir alan olarak, kamu borcunun önemli ölçüde azalmasına neden olacak ekonomik büyüme ve enflasyon eşiklerinin araştırılmasını önermektedir.
Özet (Çeviri)
Public debt can be a two-edged sword, one that, when properly invested in productive activities promotes economic growth otherwise mismanaged can be detrimental to a country's economic growth and overall fiscal health. Especially in African countries, public debt has been a contentious issue with most of these economies facing the risk of debt distress. Identifying drivers of public debt would go a long way in ensuring public debt sustainability. This study seeks to determine the drivers of public debt in Africa. Towards this end, the study examines the effect of government effectiveness, control of corruption, inflation, official exchange rate, trade openness, debt burden, economic growth, urban population, and air pollution on public debt on 37 African economies over the period 1990-2022. From the PCSEs and FGLS model employed, government effectiveness, corruption control, exchange rate, trade openness, and economic growth have a negative effect on public debt whereas inflation, debt burden, carbon emissions and urbanization positively influence public debt. The country-specific coefficients obtained from AMG and DCCE models indicated heterogeneity in the effects on public debt. This study largely recommends tailored country-specific policy interventions towards public debt management and ultimately achieving public debt sustainability. Moreover, economic growth should be facilitated through investment in productive activities as this would enhance revenue and reduce dependence on public debt to avert fiscal pressures associated with high debt levels. As an area for further study, this research recommends that the thresholds for economic growth and inflation that would cause considerable public debt reduction be explored.