Renal replasman tedavisi alan hastalarda CRP / albümin oranının mortalite ile ilişkisinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the relationship between CRP / albumin ratio and mortality in patients undergoing renal replacement therapy
  1. Tez No: 944286
  2. Yazar: ELİF YILMAZ AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLA ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, İç Hastalıkları, Nephrology, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışmada, renal replasman tedavisi (RRT) alan hastalarda C-reaktif protein (CRP) / albümin oranının (CAO) mortalite ile olan ilişkisinin retrospektif olarak değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif kesitsel ve çok merkezli çalışmaya, 2022–2023 yılları arasında Süleyman Demirel Üniversitesi Eğitim ve Uygulama Hastanesi, Isparta Şehir Hastanesi ve Şehit Yunus Emre Devlet Hastanesi'nin nefroloji kliniklerinde hemodiyaliz tedavisi alan toplam 204 hasta dâhil edildi. Hastalar sağ kalım durumlarına göre yaşayanlar ve eksitus durumunda olanlar olarak iki gruba ayrıldı. Demografik veriler, laboratuvar bulguları (CRP, albümin, hemoglobin, nötrofil, lenfosit vb.) ve klinik bilgiler dosya kayıtlarından elde edildi. CAO hesaplandı. Gruplar arasında istatistiksel fark olup olmadığı analiz edildi. ROC analizi ile CAO'nun mortaliteyi öngörme gücü değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to retrospectively evaluate the relationship between C-reactive protein (CRP) to albumin ratio and mortality in patients undergoing renal replacement therapy. Materials and Methods: This retrospective, cross-sectional, multicenter study included 204 patients receiving hemodialysis between 2022 and 2023 in the nephrology departments of Süleyman Demirel University Training and Research Hospital, Isparta City Hospital, and Şehit Yunus Emre State Hospital. Patients were divided into two groups based on survival status: survivors and non-survivors. Demographic data, laboratory findings (CRP, albumin, hemoglobin, neutrophil, lymphocyte, etc.), and clinical records were reviewed. The CRP to albumin ratio was calculated. Statistical analyses were conducted to assess differences between the groups. ROC analysis was used to evaluate the predictive power of CRP to albumin ratio for mortality.