5 Aralık 1895 tarihli İlâve-i Ma'lûmât Gazetesi'ndeki mûsikî eserlerinin günümüz türkçesine aktarımı ve incelenmesi
December 5, 1895 dated İlâve-i Ma'lûmât Newspaper, translationand analysis of music works in modern
  1. Tez No: 944287
  2. Yazar: NURAY PEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERDİ KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalgı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Müziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
(1864-1912). Yıllarda yaşamış Baba Tahir'in ilk yayın faaliyeti 1299/1883 yılında 19 sayı yayımlanan on beş günlük Bahar isimli dergidir. Baba Tahir'e asıl şöhreti kazandıran haftalık Malumat'ı 11 Mayıs 1311- 5 Şubat 1319 (23 Mayıs 1895- 18 Şubat 1904) tarihleri arasında 423 sayı çıkarır. İlave-i Ma'lumat Gazetesinin tamamı 19 cilt 423 sayıdan ibarettir. Çok fazla resim ve fotoğraf kullanıldığı için gazete Musavver Malumat ismiyle de anılır. Ma'lumat Gazetesi sekiz yıl boyunca yayımı aksatmadan sürdürmüş, Osmanlı ülkesinde büyük ilgiyle okunan ve aranan gazetelerden biri olmuştur. II. Abdülhamid 1876. yılında tahta çıkmış otuz yıl süren padişahlık döneminde Osmanlı devletinde ve yurtdışında çıkarılan çok fazla dergi ve gazete vardır. II. Abdülhamid'in basın hayatı çok haraketli geçmiştir. Çok gazete istikrarlı bir şekilde yayın hayatını sürdürmemiştir. 5 Aralık 1895 tarihli İlave-i Ma'lumat Gazetesinde yayınlanmış 21 tane eser yer almıştır. Bu eserlerin dokuzu Batı müziğinde, altısı Türk müziğinde, altısı Koro şeklinde yazılmıştır. Konumuzun amacı: Mehmet Tahir'in yayınladığı 5 Aralık 1895 tarihli İlave-i Ma'lumat Gazetesinde yer alan 21 adet el yazması ile Osmanlı Türkçesiyle yazılmış Muhtelif Eser güftelerinin günümüz Türkçesine aktarımı ve notaların transkripsiyonunu yaparak Türk müzik literatürüne ve repertuvarına kazandırmaktır. Bu doğrultuda yöntem olarak: Nicel ve Nitel araştırma kaynak tarama, eser tarama ve literatür tarama yöntemleri kullanılarak yapılacaktır. 5 Aralık 1895 tarihli İlave-i Ma'lumat Gazetesinde yayınlanmış 21 tane eser müzikolojik olarak yeni bir kaynak kazandırmak amaçlanmaktadır. Aynı zamanda Batı müziğinde yazılmış eserlerin varsa günümüzde Türk müziği repertuvarındaki versiyonu ile mukayeseli incelenmesi yapılacaktır. Ayrıca literatürde bulunan 5 Aralık 1895 tarihli İlave-i Ma'lumat Gazetesinin çalışmaları taranıp, İlave-i Ma'lumat Gazetesinde yer alan Bestekarlar, müdür ve muharriri Mehmet Tahir ve Osmanlı padişahı II. Abdülhamid'in hayatı ve sanatı üzerine araştırmalarımız, nicel ve nitel kaynak tarama yöntemi kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
(1864-1912). Baba Tahir's first publication activity was the fifteen-day journal Bahar, which was published for 19 issues in 1299/1883. The weekly Malumat, which brought Baba Tahir real fame, was published for 423 issues between May 11, 1311 and February 5, 1319 (May 23, 1895 and February 18, 1904). The entire İlave-i Ma'lumat newspaper consists of 19 volumes and 423 issues. The newspaper is also known as Musavver Malumat due to the use of many pictures and photographs. Ma'lumat Newspaper continued to be published for eight years without interruption and became one of the most popular and sought-after newspapers in the Ottoman country. Abdülhamid II ascended the throne in 1876. During his thirty-year reign, there were many magazines and newspapers published in the Ottoman state and abroad. The press life of Abdülhamid II was very active. Many newspapers did not continue to publish consistently. In the İlave-i Ma'lumat newspaper dated December 5, 1895, there were 21 works published. Nine of these works were written in Western music, six in Turkish music and six in choral form. The aim of our subject: To transfer the lyrics of 21 manuscripts of Miscellaneous Works written in Ottoman Turkish in the İlave-i Ma'lumat Newspaper dated December 5, 1895 published by Mehmet Tahir into today's Turkish and to transcribe the notes and to bring them into the Turkish music literature and repertoire. At the same time, a comparative analysis of the works written in Western music, if any, will be made with the version in the Turkish music repertoire today. In addition, the studies of İlave-i Ma'lumat Newspaper dated December 5, 1895 in the literature will be scanned and our researches on the life and art of Composers, its director and editor Mehmet Tahir and Ottoman Sultan Abdülhamid II in İlave-i Ma'lumat Newspaper, quantitative and qualitative literature review method will be used.