Bağımsızlık sonrası Orta Asya ve Kırgızistan'da su kaynaklarının yönetimi: Gelişim, karşılaşılan zorluklar ve çatışmalar
Water resources management in post-independence Central Asia and Kyrgyzstan: Development, challenges and conflicts
- Tez No: 944289
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN HAŞLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu tez, bağımsızlık sonrası Orta Asya ve Kırgızistan'da su kaynakları yönetiminin sosyal, ekonomik ve politik etkilerini derinlemesine incelemeyi amaçlamaktadır. Kırgızistan, bölgedeki önemli su kaynaklarının doğduğu ülke olarak stratejik bir konumda bulunmakta ve bu durum, su yönetimi politikalarında belirleyici bir rol oynamaktadır. Sovyetler Birliği'nin çöküşünün ardından, Orta Asya ülkeleri, su kaynaklarının adil ve sürdürülebilir bir şekilde yönetilmesi konusunda önemli zorluklarla karşılaşmıştır. Bu çalışmada, Sovyetler döneminden kalan altyapı ve yönetim sistemlerinin etkileri ele alınarak, bağımsızlık sonrası devletler arasındaki su paylaşımı ile ilgili uyuşmazlıklar ve işbirliği çabaları analiz edilmektedir. Su kaynaklarının dağılımındaki eşitsizlikler, altyapı eksiklikleri, iklim değişikliğinin su yönetimi üzerindeki etkileri ve bölgesel işbirliği eksiklikleri, tezdeki temel sorunlar arasında yer almaktadır. Ayrıca, delimitasyon ve demarkasyon meselelerinin su çatışmalarına etkisi detaylı bir şekilde incelenmiş ve bu çatışmaların çözülmesine yönelik bölgesel işbirliği ile yenilikçi yönetim stratejileri üzerine öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to thoroughly examine the social, economic, and political impacts of water resource management in Central Asia and Kyrgyzstan after independence. Kyrgyzstan, located in a strategic position as the birthplace of significant water resources in the region, plays a decisive role in water management policies. Following the collapse of the Soviet Union, the Central Asian countries have faced significant challenges in ensuring the fair and sustainable management of water resources. This study analyzes the impacts of the infrastructure and management systems inherited from the Soviet era, focusing on disputes and cooperation efforts related to water sharing between states after independence. Inequities in the distribution of water resources, infrastructure deficiencies, the effects of climate change on water management, and regional cooperation shortcomings are key issues addressed in this thesis. Furthermore, the impact of delimitation and demarcation issues on water conflicts is examined in detail, and solutions are discussed through regional cooperation and innovative management strategies.