Sağlık çalışanlarında örgütsel iletişim ikliminin yaşam doyumu üzerine etkisinde mesleki çalışma süresinin düzenleyici rolü
The moderating role of professional working time in the effect of organizational communication climate on life satisfaction among healthcare workers
  1. Tez No: 944313
  2. Yazar: NAİF ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMAN KIZILKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, sağlık çalışanlarının örgütsel iletişim iklimine ilişkin algılarının yaşam doyumu üzerindeki etkisini incelemek ve bu ilişkide mesleki çalışma süresinin düzenleyici rolünü ortaya koymaktır. Nicel araştırma yöntemi benimsenerek, ilişkisel tarama modeli çerçevesinde yürütülen çalışmada, örgütsel iletişim iklimi bağımsız değişken, yaşam doyumu bağımlı değişken; mesleki çalışma süresi ise düzenleyici değişken olarak ele alınmıştır. Araştırmanın evrenini Diyarbakır ilinde görev yapan sağlık çalışanları oluşturmakta, örneklem ise 459 sağlık çalışanından oluşmaktadır. Veriler, demografik bilgi formu ile Örgütsel İletişim İklimi Ölçeği ve Yaşam Doyumu Ölçeği kullanılarak anket yoluyla toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 25.0 programı ile Hayes tarafından geliştirilen PROCESS macro eklentisinden yararlanılmıştır. Frekans ve betimsel istatistikler aracılığıyla tanımlayıcı özellikler belirlenmiş, normallik varsayımı skewness ve kurtosis değerleri üzerinden test edilmiştir. Ölçeklerin güvenilirlik düzeyleri Cronbach's Alpha katsayısı ile değerlendirilmiştir. İki grup arasındaki karşılaştırmalarda bağımsız örneklem t-testi, üç ve daha fazla grup karşılaştırmalarında ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Değişkenler arası ilişkiler Pearson korelasyon analiziyle incelenmiş, düzenleyici etki ise PROCESS macro Model 1 üzerinden analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, örgütsel iletişim iklimi ile yaşam doyumu arasında anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca, mesleki çalışma süresinin bu ilişki üzerinde düzenleyici bir rol oynadığı ve özellikle 12 yıl ve üzeri deneyime sahip bireylerde örgütsel iletişim ikliminin yaşam doyumu üzerindeki etkisinin daha belirgin olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the effect of healthcare professionals' perceptions of organizational communication climate on life satisfaction and to reveal the moderating role of professional tenure in this relationship. In the study conducted within the framework of the relational screening model by adopting the quantitative research method, organizational communication climate was considered as the independent variable, life satisfaction as the dependent variable and professional tenure as the moderating variable. The universe of the study consists of healthcare professionals working in Diyarbakır province and the sample consists of 459 healthcare professionals. Data were collected through a survey using the demographic information form, Organizational Communication Climate Scale and Life Satisfaction Scale. SPSS 25.0 program and PROCESS macro add-on developed by Hayes were used in the analysis of the data. Descriptive characteristics were determined through frequency and descriptive statistics, and normality assumption was tested through skewness and kurtosis values. The reliability levels of the scales were evaluated with Cronbach's Alpha coefficient. Independent sample t-test was applied in comparisons between two groups, and one-way analysis of variance (ANOVA) was applied in comparisons of three or more groups. Relationships between variables were examined with Pearson correlation analysis, and the moderating effect was analyzed through PROCESS macro Model 1. According to the findings, a significant and positive relationship was found between organizational communication climate and life satisfaction. In addition, it was revealed that professional tenure played a moderating role on this relationship and the effect of organizational communication climate on life satisfaction was more pronounced especially in individuals with 12 years and more experience.