Gebelik süresince sığır fötüslerinin abomasum ve bağırsaklarında musinlerin dağılımı
Distribution of mucins in the abomasum and intestines of bovine fetuses during pregnancy
- Tez No: 944359
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN SAĞSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veteriner Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: tez çalışmamızın amacı gebelik süresince inek fötüslerinde abomazum ve alt sindirim sisteminin histolojik gelişimini tanımlayarak organogenez ve hücre farklılaşmasının anlaşılmasına katkı sunmak, ayrıca abomasum ve alt sindirim sisteminde gelişim sürecinde epitel ve goblet hücreleri ile bezlerin salgılarında bulunan müsinlerin histokimyasal ve immunohistokimyasal (MUC2, MUC5AC ve MUC6) karakterlerini ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada toplam 30 adet Holstein inek fötüsü kullanıldı. Ölçümler sonrasında föstüslerin karın bölgesi açılarak mideler ve bağırsaklar total olarak dışarı çıkarıldı. Kesitlerin bir bölümü Crossmon'un triple ve histokimyasal boyamalar için normal lamlara alındı. Kesitlerin bir bölümü ise, MUC'ları immunohistokimyasal olarak belirlemek için 3--etoksisilan (APES) ile kaplanmış lamlara alındı ve gece boyunca oda ısısında kurutuldu. Bulgular: Gebeliğin ilk döneminde (63. gününde) rumenin rotasyonuna paralel olarak, abomasumun sol tarafta fundus ile retikulumun hemen kaudalinde ve omasumun sağında yatay bir pozisyonda yer aldığı görüldü. gebeliğin her üç döneminde de duodenum, jejeunum ve ileum mukozasının lumene doğru yapmış olduğu farklı boyutlarda parmak benzeri mukozal çıkıntılar yani villus intestinalisler gözlendi. Gebeliğin ilk döneminde hem ince hem kalın bağırsakta villus ve kriptleri örten prizmatik epitel hücrelerinin apikal membranlarında miks, sitoplazmalarında ise zayıf PAS (+) reaksiyonlar gözlendi. Fötal abomasumda gebelik ilerledikçe MUC2 ekspresyonunun kademeli bir artış sergilediği dikkat çekti. Sonuç: bu tez çalışması ile gebelik süresince sığır fötüslerinin abomasum, ince ve kalın bağırsak bölümlerinin morfolojik ve histolojik gelişimlerinin gebeliğin ikinci döneminin ortasında tamamladığı ortaya konuldu. Gebelik süresince fötal gelişime bağlı olarak abomasum, ince ve kalın bağırsak bölümlerinde luminal ve bez epitel hücreleri ile goblet hücrelerinde nötral, sialo (COOH grupları) ve sülfatlı müsinler ile N-asetil sialomüsinlerin lokalize olduğu ortaya konuldu.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this thesis was to contribute to the understanding of organogenesis and cell differentiation by describing the histological development of the abomasum and lower digestive tract in bovine fetuses during gestation, and to reveal the histochemical and immunohistochemical characteristics of mucins (MUC2, MUC5AC and MUC6) in the secretions of epithelial and goblet cells and glands during the development of the abomasum and lower digestive tract. Materials and Methods: A total of 30 Holstein cow fetuses were used in this study. After the measurements, the abdominal region of the fetuses was opened and the stomachs and intestines were completely removed. Some of the sections were taken on normal slides for Crossmon's triple and histochemical staining. Some of the sections were transferred to slides coated with 3-ethoxysilane (APES) for immunohistochemical detection of MUCs and dried overnight at room temperature. Results: Parallel to the rotation of the rumen in the first period of gestation (63rd day of gestation), the abomasum was observed in a horizontal position on the left side just caudal to the fundus and reticulum and to the right of the omasum. In all three periods of gestation, finger-like mucosal protrusions of the duodenum, jejeunum and ileum mucosa towards the lumen, namely villi intestinalis, were observed. In both small and large intestine, mixed PAS (+) reactions were observed in the apical membranes and weak PAS (+) reactions were observed in the cytoplasm of prismatic epithelial cells covering the villi and crypts. It was noteworthy that MUC2 expression in the fetal abomasum showed a gradual increase as the pregnancy progressed. Conclusion: In this thesis, it was revealed that the morphological and histological development of the abomasum, small and large intestine of bovine fetuses during gestation was completed in the middle of the second period of pregnancy. It was revealed that neutral, sialo (COOH groups) and sulphated mucins and N-acetyl sialomucins were localized in the luminal and glandular epithelial cells and goblet cells in the abomasum, small and large intestine during gestation due to fetal development.