Anonim şirket yönetim kurulunun toplanma ve karar alma esasları
Principles governing the convening and decision-making procedures of the board of directors of a joint stock company
- Tez No: 944358
- Danışmanlar: PROF. DR. MERİH KEMAL OMAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 331
Özet
Anonim şirketlerde yönetim kurulu, şirketin karar alma ve yürütme işlevlerini yerine getiren en yetkili organ olarak hem iç işleyişte hem de şirket dışındaki ilişkilerde kritik bir role sahiptir. Yönetim kurulunun toplanma ve karar alma süreçlerine ilişkin esaslar, TTK'nın 390 ila 393. maddelerinde ayrıntılı şekilde düzenlenmiştir. Bu düzenlemeler, kurumsal yönetim ilkelerine uygunluğu sağlamak, hukuki güvenliği artırmak ve şirketin işleyişini şeffaf bir yapıya kavuşturmak amacını taşır. Yönetim kurulunun toplanma usulleri, yeter sayıların sağlanması, oy çokluğu ile karar alma, eşit oy durumlarında yapılacak işlemler ve toplantısız karar alma gibi konular hem teorik hem de uygulama açısından sorun teşkil etmektedir. Toplantı çağrısında usulsüzlük, yeter sayının sağlanmadığı kararların geçerliliği ve toplantısız alınan kararların sınırları gibi meseleler, uygulamada sıklıkla tartışılmaktadır. Ayrıca, eşit oy durumlarında karar alınamaması ve bu durumun şirket işleyişine etkileri gibi sorunlar, çalışmanın odaklandığı temel başlıklar arasındadır. Bu çalışma, yönetim kurulunun toplanma ve karar alma süreçlerini arasındadır. Bu görüşler, yargı kararları ve mukayeseli hukuk düzenlemeleri ışığında değerlendirmektedir. Türk hukukundaki düzenlemeler, kaynak kanun olan İsviçre Borçlar Kanunu ile karşılaştırılarak analiz edilmiştir. Çalışmada, yönetim kurulunun hukuki işleyişine ilişkin sorunlar ele alınmış ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri sunulmuştur. Yönetim kurulunun etkin ve hukuka uygun bir şekilde çalışması, yalnızca şirketlerin iç işleyişi için değil, ticaret hayatında hukuki güvenin sağlanması açısından da büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In joint-stock companies, the board of directors holds a critical role as the most authoritative body responsible for decision-making and execution, both in the company's internal operations and its external relations. The principles governing the board's meetings and decision-making processes are detailed in Articles 390 to 393 of the Turkish Commercial Code (TCC). These regulations aim to ensure compliance with corporate governance principles, enhance legal security, and establish a transparent operational structure for the company. Issues such as meeting procedures, quorum requirements, decision-making by majority vote, procedures to be followed in case of a tie vote, and decision-making without a meeting pose both theoretical and practical challenges. Common disputes in practice include irregularities in meeting calls, the validity of decisions made without a quorum, and the limitations of decisions taken without holding a meeting. Additionally, the inability to reach a decision due to tie votes and its impact on company operations are among the key topics addressed in this study. This study evaluates the board's meeting and decision-making processes in light of judicial decisions and comparative legal regulations. The relevant provisions of Turkish law are analyzed by comparing them with the Swiss Code of Obligations, which serves as the source law. The study examines legal issues concerning the functioning of the board of directors and proposes solutions to these problems. The effective and lawful operation of the board is of great significance not only for the internal functioning of companies but also for ensuring legal certainty in commercial life.