Reşat Aysu'nun hayatı, eserleri ve bestecilik kimliği
Reşat Aysu's life, work of art and compuserny the identity
- Tez No: 94440
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLDENİZ EKMEN AGİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 323
Özet
ÖZET M.Reşat Aysu 1910 yılında Tekirdağ'da doğdu. Çok küçük yaşta anne ve babasını kaybeden bestekâr, on bir yaşında bestecilik çalışmalarına başlamıştır. Eldeki kayıtlara göre 1994 yılma kadar besteler yapmıştır. Aysu, dinamik ruhunu eserlerine de yansıtmıştır. Genellikle eserlerinin başında akorlu, trioleli ve atlamalı dinamik ve çarpıcı bir motif vardır. Örmek olarak Nihâvend, Hicaz, Acem Aşîran, Kürdî'li Hicazkâr saz semaîlerini ve bu eserlerin 4.hanelerini verebiliriz. Eserlerini saz eserleri ve sözlü eserler olarak ikiye ayırdığımızda, saz eserlerinde sözlü eserlerine nazaran daha rahat, daha özgür, kendi duygu ve düşüncelerini daha iyi ifade edebilmektedir. Sözlü eserlerinde sözlere bağımlı olmasından dolayı kendisini çok rahat hissedemeyen bir bestecidir. Saz eserlerinde, batının disiplini ve dinamizmi içinde Türk Mûsikîsi ruhunu işlenmiştir. Çok önemli sentezlere varmış, orijinal bir beyin ve yeteneğe sahip bir bestecidir. Saz eserlerinde daha başarılı olduğu için bir saz eseri bestekârıdır diyebiliriz. Aysu, bestelediği eserlerin usûllerinde genellikle Düyek ve Aksak Semaî usûlünü tercih etmiştir. Eserlerinin çoğunu (30 eser) Nihâvend makamında bestelemiştir. Bundan başka Rast, Uşşak, Kürdî'li Hicazkâr makamlarını da sıklıkla kullanmıştır. Batı Müziği besteleri açısından da çeşitli tonları, fakat daha çok minör tonları tercih etmiştir. Form açısından genellikle sözlü eserler yazmayı tercih etmiş ve 214 sözlü eser bestelemiştir. Sözlü eserlerini bestelerken daha çok güftelerini kendisi yazmıştır. Aysu, ömrünün büyük bir kısmım İzmir de geçirdiği için, eserlerinin 203 tanesini burada bestelemiştir. 20. Yüzyılın en iyi, bestekarlık kimliği en belirgin bestecilerinden olan M.Reşat Aysu, ardında 340 değerli eser bırakarak 14 Ekim 1999 da vefat etmiştir. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M. Reşat Aysu was born in Tekirdağ in 1910. The composer lost his mother and father while he was very young. He had started working of musical composition in 1 1 years old. According to latest documents, he had composed the musical composition to 1994. Aysu, his energetic spirit had reflected also his arts. Generally, the top of his arts have got impressive motif, energetic transitive, with trio and acor. Such as Nihavend, Hicaz, Acem Aşiran, Kürdi 'li Hicazkar instrumantal semais and the fort division of this arts. When we seperated two parts his arts that instrumantal in words, the instrumantal arts with regard to in words arts more relax, more free and he has conveyed own sense and ideas. Due to, his in words arts depend on words, Aysu who is composer hasn't felt very relax. He had worked Turkish Music Spirit within discipline and dynamism of west in his instrumantal arts, he had got very important synthesis, orginal brain and talent. In order to he is much succes in his instrumantal arts, he is instrumantal arts composer. Aysu had generally prefered Düyek and Aksak Semai style in composing arts styles. Aysu had composed most of his arts (30arts) in Nihavend harmony. However, he had frequently used Rast, Uşşak, Kürdi' li Hicazkar Harmonies. He had prefered kind of tones from West Music Composes. But he had frequently prefered minor tones. He had generaly prefered to write in words arts from the form point of view and had composed 214 in words arts. While he was composing his in words arts, he had frequently writed his text for music. In order to Aysu spent most of his life in İzmir, therefore he composed 203 arts in there. M.Reşat Aysu has clearly composer idendify who is one of the best composers in 20th century, died 14 October 1999, 340 valuable arts behind him. IV