Uluslararası gelişmeler ve 2010 stratejik konsepti bağlamında NATO'nun dönüşümü
The transformation of NATO in the context of international events and NATO 2010 strategic concept
  1. Tez No: 944416
  2. Yazar: MEHMET KAAN ÖNEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL KAVUNCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 456
Özet
Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) Ⅱ. Dünya Savaşı sonrasında Avrupa'da güvenliği sağlamak amacıyla; Belçika, Kanada, Danimarka, Fransa, İzlanda, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Portekiz, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri tarafından 1949 yılında kurulmuştur. En temel özelliği caydırıcılık olan ve kolektif savunma ilkesi çerçevesinde örgütlenen NATO, Soğuk Savaş boyunca üyelerini korumayı başarmıştır. Soğuk Savaş döneminde NATO üyelerine yönelik başlıca tehdit unsuru olan Sovyetler Birliği'nin 1991 yılında dağılmasıyla beraber NATO'nun varlık sebebi sorgulanmaya başlanmıştır. NATO bu döneme yeni risk ve tehditler doğrultusunda yeni görev alanları ve yeni roller edinerek girmiştir. NATO'nun dönüşümü olarak ifade edilen bu durum devingen bir sürece karşılık gelmektedir. NATO'nun Soğuk Savaş sonrasındaki dönüşümünü İttifak'ın zirve bildirilerinde ele alınan konu çeşitliliği ve bu yeni konu başlıkları doğrultusunda geliştirilen mekanizmalar üzerinden izlemek mümkündür. Yeni risk ve tehditler yeni strateji ve yeni araçları beraberinde getirmiştir. Bu doğrultuda NATO özellikle 2010 Stratejik Konsept belgesinde yer alan; terörizm, kitle imha silahları, enerji güvenliği, siber güvenlik ve çevre sorunları konu başlıklarıyla, 2010'dan tarihten itibaren giderek küresel çapta hareket eder hale gelmiştir. Bu tezin amacı, NATO'nun bu dönüşüm sürecinin uluslararası gelişmeler ve 2010 Stratejik Konsept belgesi çerçevesinde ele alınarak incelenmesidir. Çalışmada, uluslararası ilişkilerde değişen güvenlik anlayışı NATO özelinde incelenmeye çalışılacaktır. NATO'nun Soğuk Savaş sonrasındaki bu dönüşüm süreci ile Soğuk Savaş dönemindeki ortak savunma örgütü kimliğinden sıyrılıp küresel çapta görev yapan ortak güvenlik örgütüne dönüşmüş olduğu değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
The North Atlantic Treaty Organization (NATO) was established in 1949 by Belgium, Canada, Denmark, France, Iceland, Italy, Luxembourg, Netherlands, Norway, Portugal, United Kingdom and United States of America to ensure security in Europe after Second World War. NATO, whose most main characteristic is deterrence and organized around the principle of Collective defense, succeeded in protecting its members throughout the Cold War. With the collapse of the Soviet Union in 1991, NATO's Raison D'état, which was the main threat during the Cold War has been questioned. NATO entered this period with new mission areas and new roles in line with new risks and new threats. This situation, expressed as the transformation of NATO, corresponds to a dynamic prosess. NATO's post Cold War transformation can be traced through diversity of topics addressed in the Alliance's summit declarations and the mechanisms developed in line with these new topics. New risks and threats have brought new strategies and new tools. In this direction, NATO has gradually become a global actor since 2010, especially with the topics of terrorism, weapons of mass destruction, energy security, cyber security and enviromental issues included in the 2010 Strategic Concept document. The aim of this thesis is to analyze this transformation process of NATO within the framework of international developments and the 2010 Strategic Concept document. In this study, the changing understanding of security in international relations will be analyzed with a special focus on NATO. With this transformation process in the post-Cold War period, it can be evaluated that NATO has transformed from the common defense organization of the Cold War period into a common security organization operating on a global scale.