Türk sağlık mevzuatındaki idari yaptırımların hasta hakları açısından değerlendirilmesi
Evaluation of administrative sanctions in Turkish health legislation in terms of patient rights
  1. Tez No: 944440
  2. Yazar: AMİNE SELCEN DUYMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL KARACA DEDEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Etik Değerler Ana Bilim Dalı (Disiplinlerarası)
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Sağlık hizmetleri, insanın en temel hakkı olan yaşama hakkıyla doğrudan ilişkilidir. Bu kapsamda sağlık hizmetlerinin sunumunda ortaya çıkabilecek hak ihlallerinin önlenmesi ve hizmet kalitesinin artırılması, sağlık hizmetlerinin sunumu ve bu hizmetlerin hukuki çerçevede denetlenmesi hem bireysel hem de toplumsal bir sorumluluktur. Özellikle sağlık alanında uygulanan idari yaptırımlar ve hasta haklarına ilişkin düzenlemeler bireylerin temel hak ve özgürlüklerinin korunması bakımından büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada Türk sağlık mevzuatının detaylı şekilde analiz edilerek Türkiye'deki sağlık sektörünün yapısı ve işleyişi çerçevesinde sağlık çalışanları, sağlık kurum ve kuruluşları ile hasta ve vatandaşlara yönelik uygulanan idari yaptırımlar incelenmiştir. Söz konusu yaptırımların sağlık hizmet sunumuna etkileri değerlendirilmiş ve idari yaptırımların hasta haklarının korunmasıyla olan ilişkisi ele alınmıştır. Yargı kararları ve güncel örnekler ışığında yapılan bu değerlendirme, idari yaptırımların hasta haklarını koruma yönünden yeterli olup olmadığını ortaya koymakta ve hukuki ve idari düzenlemelere ilişkin çözüm önerileri sunmaktadır. Bu tezde ele alınan idari yaptırımlar, sağlık profesyonelleri ve sağlık kuruluşları tarafından gerçekleştirilen özel girişimli tıbbi işlemlerle sınırlı tutulmuş olup inceleme bu bağlamda hasta haklarının ihlali durumlarında uygulanabilecek idari yaptırım mekanizmalarıyla sınırlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Health services are directly related to the most fundamental human right, the right to life. In this context, preventing rights violations that may occur in the provision of health services and increasing the quality of service, providing health services and supervising these services within the legal framework are both individual and social responsibilities. Administrative sanctions and regulations regarding patient rights, especially applied in the field of health, are of great importance in terms of protecting the fundamental rights and freedoms of individuals. In this study, the Turkish health legislation was analyzed in detail and administrative sanctions applied to health professionals, health institutions and organizations, patients and citizens were examined within the framework of the structure and functioning of the health sector in Turkey. The effects of these sanctions on the provision of health services were evaluated and the relationship between administrative sanctions and the protection of patient rights was discussed. This evaluation, made in the light of judicial decisions and current examples, reveals whether administrative sanctions are sufficient in terms of protecting patient rights and offers solution suggestions regarding legal and administrative regulations. The administrative sanctions discussed in this thesis are limited to private medical procedures performed by health professionals and health institutions, and in this context, the examination is limited to administrative sanction mechanisms that can be applied in cases of violation of patient rights.