Güncel ve tarihsel depremler ışığında Trakya'nın depremselliği
The seismicity of Thrace in the light of recent and historical earthquakes
  1. Tez No: 944439
  2. Yazar: ERDİNÇ USLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN UĞUR ULUGERGERLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Deprem Mühendisliği, Jeofizik Mühendisliği, Geography, Earthquake Engineering, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğal Afetlerin Risk Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, Trakya Bölgesinin Türkiye, Bulgaristan ve Yunanistan'a yayılan kuzey, batı ve doğu kesimlerindeki depremsellik özellikleri; tarihsel ve güncel sismik veriler ışığında analiz edilmiştir. Bölgedeki aktif tektonik yapılar ile potansiyel olarak deprem üretebilecek fay sistemleri ayrıntılı biçimde incelenmiştir. Meriç, Tunca, Arda ve Ergene nehirlerinin oluşturduğu alüvyal havza; kuzeyde Balkan, Rodop ve Istranca Dağları, güneyde ise Ganos ve Koru Dağı ile çevrili bir morfotektonik alan karakteri taşımaktadır. Meriç Nehri'nin Bulgaristan sınırları içindeki uzantısı, Maritsa Nehri olarak adlandırılmakta olup, bu nehrin yatağı boyunca Sofya'dan Edirne'ye kadar uzanan Maritsa Fayı izlenebilmektedir. 1752 yılında meydana gelen ve literatürde“Havsa Depremi”olarak anılan sismik olay da bu havza içerisinde gerçekleşmiştir. Tarihsel kaynaklar, bölgede moment büyüklüğü (Mw) ≥ 6 olan çok sayıda depremin meydana geldiğini ortaya koymaktadır. Ancak son yüzyılda hem deprem frekansında hem de büyüklüklerinde görece bir azalma gözlemlenmektedir. Bu çalışma, Trakya Bölgesi'nin tarihsel ve güncel depremleri ile aktif fay hatlarını bütüncül bir yaklaşımla ele alarak bölgenin depremsellik karakterini ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the seismic characteristics of the northern, western, and eastern parts of the Thrace Region, extending across Turkey, Bulgaria, and Greece, have been analyzed in the light of historical and current seismic data. The active tectonic structures in the region and the fault systems with potential to generate earthquakes have been examined in detail. The alluvial basin formed by the Meriç (Maritsa), Tunca, Arda, and Ergene rivers is surrounded by the Balkan, Rhodope, and Istranca Mountains to the north, and by the Ganos and Koru Mountains to the south, displaying the characteristics of a morphotectonic area. The extension of the Meriç River within the borders of Bulgaria is referred to as the Maritsa River, and along its course, the Maritsa Fault can be traced from Sofia to Edirne. The seismic event that occurred in 1752, known in the literature as the“Havsa Earthquake,”also took place within this basin. Historical sources reveal that numerous earthquakes with a moment magnitude (Mw) ≥ 6 have occurred in the region. However, a relative decrease has been observed both in the frequency and magnitude of earthquakes over the past century. This study aims to reveal the seismic characteristics of the Thrace Region by addressing its historical and current earthquakes and active fault lines through a comprehensive approach.