Hekim ve hemşirelerin sosyal medyada çıkan sağlıkta şiddet haberleri hakkındaki kaygı düzeyleri
Anxiety levels of physicians and nurses on social media news on violence in health
  1. Tez No: 944441
  2. Yazar: ZEHRA BETÜL ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVLÜT KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Yapılan çalışma ile sosyal medyada çıkan sağlıkta şiddet haberleri hakkında hekim ve hemşirelerin kaygı düzeylerinin değerlendirilmesi amaçlanmış olup, Ankara'da bulunan Lokman Hekim Hastaneleri bünyesinde yürütülen çalışmaya 61 hekim ve 240 hemşire olmak üzere toplam 301 sağlık çalışanı katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen Sosyal Medya Bağlamında Sağlıkta Şiddet Kaygısı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, katılımcıların % 73,4'ü sağlıkta şiddet ile ilgili haberleri takip ettiğini, % 85,4'ü sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının giderek artmakta olduğunu, % 79,1'i sağlıkta şiddet haberlerinin kendisini kaygılandırdığını, % 53,8'i sağlıkta şiddet haberlerinin fiziksel ve psikolojik sağlığını etkilediğini, % 81,7'si sağlık çalışanlarına uygulanan şiddetin büyük bir haksızlık olduğunu, % 75,1'i sağlıkta şiddet haberlerini izlerken empati yaptığını, % 82,7'i sağlıkta şiddet haberlerinin abartılmadığını düşündüğünü belirtmiştir. Ayrıca, katılımcıların % 64,1'inin bir şiddete tanık olduğu, % 46,8'inin ise sağlıkta şiddete maruz kaldığı belirlenmiştir. Şiddete tanık olma veya maruz kalma açısından hekim ve hemşireler arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılığa rastlanmazken; şiddete tanık olma düzeyleri açısından ölçek geneli ile Farkındalık ve Etki boyutlarında anlamlı ilişki olduğu saptanmıştır. Sosyal Medya Bağlamında Sağlıkta Şiddet Kaygısı Ölçeği ve alt boyutlarına göre, katılımcıların medeni durum, meslekleri ve son bir yıl içerisinde iletişim eğitimi alma durumlarına göre anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Araştırma sonuçlarının, sağlık sisteminin temel unsuru olan hekim ve hemşirelerin sosyal medyada çıkan sağlıkta şiddet haberleri hakkında farkındalıklarının artırılmasına ve sosyal medyada çıkan sağlıkta şiddet haberlerine ilişkin düzenleme yapılmasına katkı sağlayabileceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the anxiety levels of physicians and nurses regarding news on violence in health on social media. A total of 301 health workers, including 61 physicians and 240 nurses, participated in the study conducted at Lokman Hekim Hospitals in Ankara. In this study, the Scale of Anxiety about Violence in Health in the Context of Social Media, developed by the researcher, was used as a data collection tool. As a result of the research, 73.4% of the participants stated that they followed the news about violence in health, 85.4% stated that the incidents of violence against health workers are increasing, 79.1% stated that the news about violence in health worries them, 53.8% stated that the news about violence in health affects their physical and psychological health, 81.7% stated that violence against health workers was a great injustice, 75.1% stated that they empathized while watching the news about violence in health, and 82.7% stated that they think the news about violence in health is not exaggerated. In addition, 64.1% of the participants had witnessed violence, and 46.8% had been exposed to violence. While there was no statistically significant difference between physicians and nurses in terms of witnessing or being exposed to violence, a significant relationship was found between the overall scale and Awareness and Impact dimensions in terms of the level of witnessing violence. Significant differences were found according to the participants' marital status, occupation, and communication training in the last year according to the Anxiety Scale of Violence in Health in the Context of Social Media and its sub-dimensions.It was found that the results of the research could contribute to raising the awareness of physicians and nurses, who are the main elements of the health system, about the news on violence in health on social media, and to creating regulations regarding the news on violence in health on social media.