Türkiye'de popüler müzik kavramına psikedelik yaklaşımlar ve Türk popüler müziğinin mistik temsilcisi: İlhan İrem
Psychedelic approaches to the concept of popular music in Turkey and the mystical representative of popular music: İlhan İrem
- Tez No: 944456
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL ÖZAVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Popüler müzik kavramı, dünyada olduğu kadar Türkiye'de de çeşitli müzik tarzlarının öne çıkmasını sağlamıştır. Blues ve Caz müzik ile başlayan ve Rock'n Roll, Country, Rock, Pop gibi türlerle genişleyen popüler müzik algısı, Psikedelik Rock ve benzeri alt türlerin de farklı kültürel yapılar içerisinde gelişim göstermesine neden olmuştur. İnsanlık tarihi boyunca çeşitli nedenlerle kullanıldığı bilinen doğal halüsinojenler, modern biliminin gelişimi ile sentetik/yarı sentetik ürünlere dönüşerek toplumsal kullanımın yaygınlaşmasına ortam hazırlamıştır. Halüsinojen etkili ilaçların genç nüfus arasında yaygın kullanımı ise sanatta yeni bir atılıma sebep olmuş ve psikedelia akımı ortaya çıkmıştır. Psikedelik müziğin Türkiye'deki yansımaları, Batı'dan farklı olarak yalnızca müzikal yönde bir arayışa sebep olmuştur. Sonucunda, Anadolu ezgileri ile Batı temelli Psikedelik müzik tekniklerinin harmanlandığı“Anadolu Pop”,“Anadolu Rock”gibi sentez türler ortaya çıkmış ve Türk popüler müziğine farklı bir yön vermiştir. İlhan İrem ise Türk popüler müziğine alışılmışın dışında izler bırakarak mistik ve metafizik yönelimlerini benzersiz bir biçimde eserlerine aktarmış ve döneminin müzikal genellemeleri dışında değerlendirilmesi gereken bir kariyere imza atmıştır. Sanatçı hakkında yapılan araştırma, inceleme ve değerlendirmeler sonucunda yaşamı, felsefi görüşleri, müzikal ve şiirsel üretimlerinin mistik, metafizik, mitolojik ve tasavvufi yönlerine dair anlamsal ve kavramsal çıkarımlar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The concept of popular music has led to the prominence of various music styles in Turkey as well as in the world. The perception of popular music, which started with Blues and Jazz music and expanded with genres such as Rock'n Roll, Country, Rock, Pop, has led to the development of Psychedelic Rock and similar subgenres within different cultural structures. Natural hallucinogens, known to have been used for various reasons throughout human history, have been transformed into synthetic/semi-synthetic products with the development of modern science, paving the way for widespread social use. The widespread use of hallucinogenic drugs among the young population led to a new breakthrough in art and the psychedelia movement emerged. Unlike in the West, the reflections of psychedelic music in Turkey have only led to a musical search. As a result, synthesized genres such as“Anatolian Pop”and“Anatolian Rock”, which blended Anatolian melodies with Western psychedelic music techniques, emerged and gave a different direction to Turkish popular music. İlhan İrem, on the other hand, has left an unorthodox mark on Turkish popular music, transferring his mystical and metaphysical orientations to his works in a unique way, and has signed a career that should be evaluated outside the musical generalizations of his period. As a result of the research, analysis and evaluations made on the artist, semantic and conceptual inferences about his life, philosophical views, mystical, metaphysical, mythological and mystical aspects of his musical and poetic productions have been revealed.