Din eğitimi açısından Bakara Sûresinin değerlendirilmesi
Evaluation of Surah al-Baqarah in terms of religious education
  1. Tez No: 944457
  2. Yazar: ELİF CAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Yaptığımız çalışmada Bakara sûresinde geçen ilke, metot ve teknikler tespit edilip ayetler ile bağlantısı verilmek istenmiştir. Sûrede geçen eğitim hedefleri belirlenmiş ve fert ile toplumun eğitimine katkısı belirtilmiştir. Sûrede geçen olumlu kişilik davranışları ile olumsuz kişilik davranışları tespit edilip insan davranışlarının eğitimine katkısı belirtilmiştir. Çalışma literatür taraması ile başlayıp, tümden gelim ve tüme varım yöntemleri kullanılarak tamamlanmıştır. Sonuç olarak Bakara sûresinin insan eğitimindeki büyük önemine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, the principles, methods and techniques in the Surah al-Baqarah were determined and their connection with the verses was given. The educational goals in the Surah were determined and their contribution to individual and social education was stated. The positive and negative personality behaviors in the Surah were determined and their contribution to the education of human behavior was determined. The study started with a literature review and was completed using deductive and inductive methods. As a result, the great importance of the Surah al-Baqarah in human education was reached.