Psikolojik sermaye ve örgüt kültürü ilişkisi inşaat sektörü çalışanları üzerine bir inceleme
Psychological capital and organizational culture relationship: A study on construction industry workers
- Tez No: 944455
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, inşaat sektöründe çalışan bireylerin psikolojik sermaye düzeyleri ile örgüt kültürü algıları arasındaki ilişkiyi incelemek ve demografik değişkenler açısından bu değişkenlerin farklılaşıp farklılaşmadığını ortaya koymaktır. Çalışmada örgüt kültürü; güç kültürü, başarı kültürü ve destek kültürü boyutlarıyla ele alınmış, psikolojik sermaye ise öz yeterlilik, iyimserlik, umut ve dayanıklılık boyutlarıyla değerlendirilmiştir. Araştırmanın evrenini İstanbul'da faaliyet gösteren inşaat firmalarında çalışan bireyler oluşturmuştur. Araştırma kapsamında anket yöntemiyle veri toplanmış ve toplam 450 katılımcıdan elde edilen veriler SPSS programında analiz edilmiştir. Verilerin analizinde frekans, güvenilirlik analizi, normallik testi, korelasyon analizi, Mann-Whitney U testi ve Kruskal-Wallis H testi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, psikolojik sermaye ile örgüt kültürü arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca, örgüt kültürü ve psikolojik sermaye değişkenleri cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, çalışma süresi ve iş yerindeki pozisyon değişkenlerine göre farklılık göstermektedir. Özellikle örgüt kültürü ve psikolojik sermaye düzeylerinin eğitim düzeyi ve yaş grubu arttıkça yükseldiği belirlenmiştir. Bununla birlikte, çalışma süresi arttıkça psikolojik sermaye ve örgüt kültürü algısında azalma gözlemlenmiştir. Araştırma sonuçları, örgütlerde olumlu örgüt kültürü ve psikolojik sermaye geliştirme uygulamalarının çalışanların motivasyonunu ve bağlılığını artırabileceğini ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda, yöneticilerin çalışanların demografik özelliklerini dikkate alarak psikolojik sermaye geliştirme ve destekleyici örgüt kültürü oluşturma yönünde stratejiler geliştirmeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to examine the relationship between psychological capital levels and organizational culture perceptions of employees working in the construction sector, and to determine whether these variables differ according to demographic characteristics. In the study, organizational culture was discussed in terms of power culture, achievement culture, and support culture dimensions, while psychological capital was evaluated based on self-efficacy, optimism, hope, and resilience dimensions. The population of the research consists of individuals working in construction companies operating in Istanbul. Data were collected through a questionnaire method, and the responses obtained from a total of 450 participants were analyzed using the SPSS statistical program. Frequency analysis, reliability analysis, normality test, correlation analysis, Mann-Whitney U test, and Kruskal-Wallis H test were utilized in the analysis of the data. According to the research findings, a positive and significant relationship was found between psychological capital and organizational culture. Additionally, organizational culture and psychological capital variables showed significant differences according to gender, age, education level, working duration, and occupational position. In particular, it was determined that psychological capital and organizational culture levels increase as the level of education and age group increase. However, it was also observed that as the working duration increases, the perceptions of psychological capital and organizational culture tend to decrease. The results of the study reveal that implementing practices aimed at developing a positive organizational culture and psychological capital in organizations can increase employees' motivation and commitment. In this context, it is recommended that managers develop strategies for enhancing psychological capital and creating a supportive organizational culture by considering the demographic characteristics of employees.