Kurumsal sosyal sorumluluk reklamlarının tüketicilerin tutumları ve davranışsal niyetleri üzerindeki etkisi
The effect of corporate social responsibility advertisements on consumers' attitudes and behavioral intentions
  1. Tez No: 944470
  2. Yazar: NAGİHAN KIZILTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Pazarlama İletişimi ve Halkla İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Kurumsal sosyal sorumluluk reklamları, herhangi bir amaca dikkat çekerek sosyal değişimleri yönlendirebilmenin yanında, işletmeye, kurumsal imajında ve ekonomik performansında iyileşmeler sağlayabilmektedir. Tüketicilerin kurumsal sosyal sorumluluk reklamlarındaki mesajlara yönelik geliştirdikleri tepkilerin analiz edilmesi çalışmanın amacıdır. Araştırmada, aynı bulaşık deterjanı markasının su kıtlığı sosyal sorununa dikkat çekmek amacıyla hazırladığı sosyal sorun mesajı içeren ve kampanya mesajı içeren iki farklı reklam filmi kullanılmıştır. Katılımcıların reklama yönelik şüphecilik düzeylerinin, reklamda vurgulanan amaca ve ürüne yönelik tutumları üzerindeki etkisi incelenmekte ayrıca, reklamda yer alan amaca ve ürüne yönelik tutumlar ile bu amaca ve ürüne yönelik niyetler arasındaki ilişkiler araştırılmaktadır. Bu amaçla, bulaşık deterjanı markasının sosyal sorun mesajı içeren reklam filmi 248 katılımcıya, kampanya mesajı içeren reklam filmi ise 247 katılımcıya izletilmiştir. Araştırma modelinin geçerliliği için doğrulayıcı faktör analizi ve hipotezlerin test edilmesi için ise yol analizinden yararlanılmıştır. Bulgular reklama yönelik şüpheciliğin amaca yönelik tutum üzerinde anlamlı bir etkisinin bulunmadığını, ancak ürüne yönelik tutum üzerinde negatif bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Amaca yönelik tutumun hem ürüne yönelik tutum hem de amaca yönelik niyet üzerinde pozitif etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Amaca yönelik tutumun ürüne yönelik niyet üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In addition to directing social changes by drawing attention to a cause, corporate social responsibility advertisements can provide improvements in corporate image and economic performance. The purpose of this study is to analyze consumers' reactions to the messages in corporate social responsibility advertisements. In the research, two different commercials containing a social cause message, and a campaign message prepared by the same dishwashing detergent brand to draw attention to the social problem of water scarcity were used. The effect of participants' skepticism toward the advertisement on their attitudes toward the cause and product emphasized in the advertisement is examined, and the relationships between attitudes toward the cause and product in the advertisement and intentions toward the cause and product are investigated. For this purpose, the advertisement of the dishwashing detergent brand containing a social cause message was watched by 248 participants, and the advertisement containing the campaign message was watched by 247 participants. Confirmatory factor analysis was used to validate the research model and path analysis was used to test the hypotheses. The findings revealed that skepticism toward the advertising had no significant effect on attitude toward the cause but had a negative effect on attitude toward the product. Attitude toward the advertising has a positive effect on both attitude toward the product and intention toward the cause. Attitude toward the cause has no significant effect on intention toward the product.