Kıymetli evrakın dijitalleşme süreci: Alman eWpG modeli ve Türk hukukunda elektronik kambiyo senetlerinin uygulanabilirliği
The digitalization of negotiable instruments: The German eWpG model and the applicability of electronic bills of exchange under Turkish law
- Tez No: 944469
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHARREM TÜTÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışmanın konusu teknolojide yaşanan gelişmeler, insanlar arasındaki etkileşimde yaşanan artış ve bu gelişim ve etkileşimin bir sonucu olarak ortaya çıkan yeni ihtiyaçlar doğrultusunda kıymetli evrakın kağıt temelli geleneksel yapısının terk edilerek elektronik hale gelmesine ilişkin Almanya'da 9 Haziran 2021'de yürürlüğe giren Alman Elektronik Kıymetli Evrak Kanunu (eWpG) ışığında, Türkiye'de elektronik kıymetli evrak düzenlemesinin karşılaştırmalı bir perspektifle anlatılmasına ilişkindir. Çalışmanın amacı, hali hazırda elektronik olarak düzenlenmesi kabul edilmiş kıymetli evrakların yanında henüz yasal olarak elektronik şekilde düzenlenmesi mümkün olmayan kıymetli evrakaların da uluslarası alanda yaşanan gelişmeler göz önüne alınarak elektronik olarak düzenlenip düzenlenemeyeceği, bu düzenlemelerin nasıl gerçekleştirilebileceği ve yaşanabilecek olumsuzlukları okuyucuya aktarmaktadır. Sorunların incelenmesi, karşılaştırmalı hukuk metodu kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmada kıymetli evraka ilişkin temel özelliklere değinilmiş, ardından Almanya'da yürürlüğe giren eWpG'ye yönelik incelemelerde bulunulmuş ve son olarak Türkiye'de yasal olarak düzenlenebilen kıymetli evraklar ile henüz yasal olarak düzenlenmesi mümkün olmayan kıymetli evraklara ilişkin anlatımlarda bulunulmuştur. Bu çalışma, bizlere uluslararası alanda kabul görmüş elektronikleşme çalışmalarının ülkemizde de uygulanabilir olduğunu ve bu yöndeki çalışmaların hali hazırda devam ettiğini, elektronikleşme sürecinin bazı sorunları beraberinde getirecek olmasına karşın, ilgili sorunların, yaşanabilecek sorunlara karşın makul ve mantıklı çözümlerin içerisinde yer aldığı yeknesak hukuki düzenlemeler ile üstesinden gelinebileceğini göstermiştir. Elektronik kıymetli evrakın, ülkemizde uygulanabilmesi ve kabul görebilmesi için yapılması gereken; hukuki ve teknik altyapının hazırlanması ile bu kıymetli evraktan yararlanacak tarafların bilinçlendirilerek gerekli eğitim ve teşvik mekanizmalarının oluşturulmasıdır.
Özet (Çeviri)
The subject matter of this study pertains to the transition of negotiable instruments from their traditional paper-based structure to an electronic form, driven by technological advancements, the intensification of interactions among individuals, and the emergence of new commercial needs as a consequence thereof. Within this framework, the study aims to provide a comparative legal analysis of the regulation of electronic negotiable instruments in Turkey, in light of the German Electronic Securities Act (Elektronisches Wertpapiergesetz - eWpG), which entered into force on 9 June 2021. The principal objective of this research is to assess whether, in addition to negotiable instruments that are already legally permitted to be issued in electronic form, other types of negotiable instruments which are not yet subject to such legal recognition—may also be issued electronically, taking into account recent developments in comparative and international law. Furthermore, the study seeks to determine the legal mechanisms through which such an implementation may be realized, and to elucidate the potential legal risks and challenges associated therewith. The research has been conducted by employing the comparative legal method. Initially, the essential characteristics of negotiable instruments are set forth, followed by a comprehensive examination of the regulatory framework introduced by the eWpG in Germany. Subsequently, the study analyzes the current legal status of negotiable instruments in Turkey, distinguishing between those instruments that may legally be issued in electronic form and those which, under the current legal regime, may not yet be dematerialized. The findings of this study demonstrate that internationally accepted dematerialization practices are also legally and practically applicable in Turkey and that legislative efforts in this direction are already underway. Notwithstanding the fact that the transition to electronic negotiable instruments entails certain legal and operational risks, the study concludes that such risks may be mitigated through the adoption of harmonized legal frameworks incorporating reasonable and pragmatic solutions. In order to ensure the effective implementation and acceptance of electronic negotiable instruments within the Turkish legal system, it is necessary to establish a robust legal and technical infrastructure. Moreover, it is imperative to enhance the awareness of the relevant stakeholders and to develop appropriate training programs and incentive mechanisms to facilitate this transition.