Makber'de kayıp, yas ve ölüm
Loss, mourning and death in Makber
  1. Tez No: 944486
  2. Yazar: FULYA NURİYE OSAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmada Türk edebiyatının mersiye türündeki en önemli eserlerinden biri olan Makber'de kayıp, ölüm ve yas olgularının nasıl yansıtıldığı ortaya konmaya çalışılmıştır. 2352 dizeden oluşan eserde Abdülhak Hamid Tarhan, yalnızca kaybettiği eşine duyduğu sevgi ve bağlılığı dile getirmekle kalmamış aynı zamanda yaşadığı yas süreciyle birlikte ölüm gerçeğiyle yüzleşmesini de metne yansıtmıştır. Bu yönüyle Makber, insan psikolojisini anlamaya yarayan çeşitli kuramların verileriyle çözümlenmeye uygun bir metin özelliği taşımaktadır. Bu amaçla birinci bölümde, ölüm olgusu ve yas süreci kuramsal çerçevede ele alındıktan sonra ilgili yas modellerine yer verilmiştir. İkinci bölümde Türk şiirinde ölüm ve yas temalarının VII. yüzyıldan XIX. yüzyıla kadar uzanan tarihsel süreçte nasıl ele alındığı üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde önce Tarhan'ın eşi Fatma Hanım'a duyduğu derin sevgi ve kaybı sonrasında kaleme aldığı şiirler incelenmiş ardından Makber psikanaliz kuramlarının yanı sıra özellikle Elisabeth Kübler-Ross'un yas kuramı temel alınarak çözümlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal how the concepts of loss, death, and mourning are reflected in Makber, one of the most significant works of elegy in Turkish literature. In the work consisting of 2352 couplets, Abdülhak Hâmid Tarhan not only expresses his love and loyalty to his deceades wife through language, but also reflects the mourning process he experienced and his confrontation with the reality of death in the text. In this respect, Makber carries the characteristics of a text suitable for analysis through various theories aimed at understanding human psychology. For this purpose, in the first chapter, the phenomenon of death and the mourning process are discussed within a theoretical framework, followed by an overview of relevant grief models. The second chapter focuses on how the themes of death and mourning have been treated in Turkish poetry from the 7 th century to the 19 th cebtury. In the third chapter, after analyzing the deep love Tarhan had for his wife Fatma Hanım and the work he wrote following her loss, Makber is examined based on pyschoanaltic theories, especially using Elisabeth Kübler-Ross's grief model as a foundation.