Oyun kültürü ve değişimi
Game culture and change
- Tez No: 944491
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASUMAN ÇIRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Çalışmanın amacında insanlık var olduğundan beri gelişimlerimizin önemli ve vaz geçilmez bir parçası olan oyun kavramının tarih boyunca nasıl çeşitlendiğini, farklı kültürlerde ne gibi özellikler ortaya çıkardığını ve bu çeşitlenmelerin kültürel dönüşüme etkisi değerlendirilmeye çalışılmıştır. Temel araştırma sorusu ise tarihsel değişim içinde dijitalleşen ve globalleşen oyun etkinliğinin geleneksel oyunların sağlamış olduğu kültürel aidiyet hissine etkisidir. Çalışma derleme olarak elde edilen bulguların karşılaştırmalı biçimde yorumlanması ile hazırlanmıştır. Dünya genelinde bölgesel oyunların neler olduğu ne gibi ortak özellikler içerdiği ve ortak kültürel faydalar sağladığı ile ilgili örnekler, Antik dönem oyun ve oyuncakları için örnekler verilmiştir. Dijitalleşmiş oyunların ise kültürel aidiyeti yok ederek küresel ekonomik çıkarları ön planda tuttuğu ve bu durumun kültürel, toplumsal etkileri üzerine çalışılmıştır. Bulunan kaynakalrda oyunun dijitalleşmesinin kültürel kopma ve aidiyet hissini yok etmesi gibi sonuçalara ulaşan sosyal bilimcilerin çalışmaları örnek olarak verilmişitr. Geleneksel oyunu kültürel aktarımın temel ögesi olarak kavramsallaştırırken oyunun dijitalleşmesi ve teknolojik gelişimlerin oluşturduğu ekonomik pazar oyunu bir reklam nesnesine dönüştürmüştür. Oyunun tanımsal ve algısal değişimi olduğu gibi kültür ögesi olmasından çıkması antropolojik açıdan farkındalık yaratmak istediğimiz ana konu olmuştur. Ulaşılan kaynalarda geleneksel oyunun farklı kültürlerde çeşitli kültürel aktarım inisiyasyonları yarattığını ve bu geçiş ritüellerinin de kültürel zenginliği beslediği sonucuna ulaşıldı. Bazı kabileler erginliğe geçiş ritüellerini oyunsallaştırmıştır bazıları ise geleneksel oyunları oynayabilme becereisi ritüelleşmeden doğrudan bir kabul mekanizmasına dönüşmüştür. Bu oluşan süreçler de bize geleneksel oyunun hem insanın gündelik yaşayış düzeni içinde hem de antropolojik açıdan ne kadar önemli bir yerde olduğunu göstermiş, oyunun başlı başına bir antropoloji konusu olduğunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to evaluate how the concept of play, which has been an important and indispensable part of our development since the existence of humanity, has diversified throughout history, what kind of features it has revealed in different cultures and the impact of these diversifications on cultural transformation. The main research question is the effect of digitalized and globalized game activity in historical change on the sense of cultural belonging provided by traditional games. The study was prepared by comparatively interpreting the findings obtained as a compilation. Examples of what regional games are around the world, what common features they have and what common cultural benefits they provide, examples of ancient games and toys are given. On the other hand, it has been studied that digitalized games destroy cultural belonging and prioritize global economic interests and the cultural and social effects of this situation. In the sources found, the studies of social scientists who reached conclusions such as the digitalization of the game destroying the sense of cultural rupture and belonging are given as examples. While conceptualizing the traditional game as the basic element of cultural transmission, the digitalization of the game and the economic market created by technological developments have turned the game into an advertising object. The definitional and perceptual change of the game from being a cultural element as it is has been the main issue that we want to raise awareness anthropologically. In the sources reached, it was concluded that traditional play creates various cultural transmission initiations in different cultures and that these transition rituals feed cultural richness. Some tribes have gamified their rites of passage to adulthood, while others have transformed the ability to play traditional games into a direct mechanism of acceptance without ritualization. These processes have shown us how important the traditional game is both in the human daily life order and anthropologically, and revealed that the game is a subject of anthropology in itself. As a result, we have seen through examples that digitalization has changed the meaning and function of the concept of play.