Sıcak ayak banyosunun uyku kalitesi ve yorgunluğa etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of hot foot bath on sleep quality and fatigue
- Tez No: 944515
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı, hastanede yatan bireylere uygulanan sıcak ayak banyosunun, hastaların uyku kalitesi ve yorgunluk şiddeti düzeyi üzerine etkisini incelemektir. Araştırma, randomize kontrollü ve deneysel tasarımda planlandı. Araştırmanın örneklemini, Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Gastroenteroloji kliniğinde Aralık 2024- Nisan 2025 tarihleri arasında yatarak tedavi gören, 30 deney grubu ve 30 kontrol grubu olmak üzere toplam 60 yetişkin hasta oluşturdu. Araştırma verileri, Hasta Tanıtım Formu, Cumhuriyet Öznel Uyku Kalitesi Ölçeği ve Kısa Yorgunluk Envanteri kullanılarak toplandı. Araştırma kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmayı kabul eden hastalar, randomize edilerek deney ve kontrol gruplarına atandı. Deney grubunda yer alan hastalara 3 gece art arda 41-42°C suda 20 dk boyunca sıcak ayak banyosu uygulaması yapıldı. Kontrol grubuna ise herhangi bir uygulama yapılmadı. Araştırmaya dahil edilen hastaların uyku kalitesi ve yorgunluk şiddeti araştırmadan bağımsız bir hemşire tarafından 3 sabah üst üste değerlendirilerek kaydedildi. Araştırma verilerinin analizinde, Pearson Ki-kare test, Bağımsız Örneklem T-Testi, Fisher- Freeman-Halton Exact testi, Mann-Whitney U testi, Friedman Testi anlamlılık bulunması durumunda çoklu karşılaştırma testlerinden Bonferroni testi kullanıldı. Araştırmaya dahil edilen deney grubu hastalarının uygulama günlerinin 1., 2. ve 3.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of hot foot bath applied to hospitalized individuals on the sleep quality and fatigue severity level of the patients. The study was planned in a randomized controlled and experimental design. The sample of the study consisted of a total of 60 adult patients, 30 in the experimental group and 30 in the control group, who were receiving inpatient treatment at Bursa Uludağ University Medical Faculty Hospital Gastroenterology Clinic between December 2024 and April 2025. The study data were collected using the Patient Identification Form, Cumhuriyet Subjective Sleep Quality Scale and Brief Fatigue Inventory. Patients who met the study criteria and agreed to participate in the study were randomized and assigned to the experimental and control groups. The patients in the experimental group were given a hot foot bath in 41-42°C water for 20 minutes for 3 consecutive nights. No application was made to the control group. The sleep quality and fatigue severity of the patients included in the study were evaluated and recorded by a nurse independent of the study for 3 consecutive mornings. In the analysis of the research data, Pearson Chi-square test, Independent Sample T-Test, Fisher-Freeman-Halton Exact test, Mann-Whitney U test, Friedman Test, Bonferroni test from multiple comparison tests were used in case of significance.