Fibromiyalji tanılı hastaların Akdeniz diyeti bağlılığının değerlendirilmesi
Evaluation of adherence to the Mediterranean diet in patients with fibromyalgia
- Tez No: 944514
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN GÜVELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma, Fibromiyalji (FM) tanılı hastaların Akdeniz diyeti bağlılığının değerlendirilmesi ve Akdeniz diyetine bağlılık gösteren katılımcılarda FM semptomlarının sağlık ve işlevsel beceriler üzerindeki etkilerini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında hekim tarafından FM tanısı almış 64 katılımcıya yüz yüze anket uygulaması yapılmıştır. Katılımcıların Akdeniz diyetine uyumunu değerlendirmek için Akdeniz Diyeti Bağlılığı Ölçeği (MEDAS), FM hastalığından etkilenimlerini değerlendirmek için Revize Edilmiş Fibromiyalji Etki Ölçeği (RFEA) ve fiziksel aktivite seviyelerini değerlendirmek için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi – Kısa Form (UFAA-KF) uygulanmıştır. Çalışma sonuçlarına göre katılımcıların %62,7'sinin Akdeniz diyetine uyum sağlamadığı ve yalnızca %6,0'sının sıkı uyum sağladığı bulunmuştur. MEDAS skoru, normal kilolu katılımcılar ve FM etkisi“hafif düzeyde etki”olan katılımcılar için anlamlı şekilde yüksek (sırasıyla 6,41 ± 2,51 ve 8,06 ± 2,07) olarak elde edilmiştir. RFEA skoru ise Akdeniz diyetine uymayan katılımcılar ve fazla kilolu katılımcılar için anlamlı şekilde yüksek (sırasıyla 54,29 ± 10,75 ve 52,30 ± 12,27) olarak elde edilmiştir. UFAA-KF skoru, FM etkisi“şiddetli düzeyde etki”olan katılımcılar için anlamlı şekilde düşük (547±280) ve Akdeniz diyetine yüksek uyum sağlayan katılımcılar için anlamlı şekilde yüksek (1544±543) olarak elde edilmiştir. RFEA skoru ile hem MEDAS hem de UFAA-KF skorları arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to evaluate the adherence to the Mediterranean diet of patients diagnosed with fibromyalgia and to assess the impact of fibromyalgia symptoms on health and functional abilities in participants who adhered to the Mediterranean diet. In the context of the study, a face-to-face questionnaire was administered to 64 participants diagnosed with fibromyalgia. The Mediterranean Diet Adherence Scale (MEDAS) was employed to evaluate the participants' adherence to the Mediterranean diet, while the Revised Fibromyalgia Impact Questionnaire (FIQR) was utilized to assess the impact of fibromyalgia. The results of the study indicated that 62.7% of the participants did not adhere to the Mediterranean diet, while only 6.0% demonstrated strict adherence. The MEDAS score was found to be significantly higher for participants with a normal weight (6.41 ± 2.51) and those with a mild fibromyalgia effect (8.06 ± 2.07). The FIQR score was found to be significantly higher for participants who did not adhere to the Mediterranean diet (54.29±10.75) and for those who were overweight (52.30±12.27). A significant negative correlation was identified between MEDAS and FIQR scores. A significant negative correlation was found between the RFEA score and both the MEDAS and UFAA-KF scores.