Yapay zekâ uygulamaları dersi müfredatına yönelik bilişim teknolojileri öğretmenlerinin görüşlerinin incelenmesi
Investigation of information technology teachers' opninons on the artificial intelligence applications course curriculum
  1. Tez No: 944584
  2. Yazar: ASLIHAN KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Yapay zekâ teknolojilerindeki hızlı ilerlemeler, insan yaşamında köklü değişiklikleri sebep olurken eğitim gibi kritik alanlarda da çeşitli dönüşümler yaratmaktadır. Eğitimin bu yeni teknolojilerden etkilenmesi, hem öğretim yöntemlerini çeşitlendirme hem de öğrencilerin çağın gerektirdiği becerilerle donatılmasını gerektirmektedir. Bu araştırmanın amacı, 7. ve 8. sınıflar seçmeli ders havuzuna yeni eklenen“Yapay Zekâ Uygulamaları”dersi müfredatına yönelik bilişim teknolojileri öğretmenlerinin görüşlerini derinlemesine incelemektir. Araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmanın verileri içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma, on bilişim teknolojileri öğretmeninin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Bulgular; altyapı sorunları, eğitim içeriği, eğitim paydaşları ve etik sorunlar temaları altında toplanmaktadır. Yapay zekânın eğitim süreçlerine entegrasyonu, öğrenme deneyimlerinin yeniden yapılandırılmasını sağlayarak öğrencilerin ihtiyaçlarına göre uyarlanmış yenilikçi müfredatların geliştirilmesini gerektirmektedir. Bu araştırmanın, yapay zekâ müfredat geliştiricilerine, uygulayıcılarına ve gelecek araştırmalara katkı sunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The rapid advancement of artificial intelligence technologies is causing radical changes in human life and bringing about various transformations in critical areas such as education. The fact that education is affected by these new technologies requires both diversifying teaching methods and equipping students with the skills required by the age. The purpose of this research is to explore in depth the opinions of computer science teachers regarding the curriculum of the course“Artificial Intelligence Applications”, which has been newly added to the elective course pool of 7th and 8th grade students. The research, a case study, one of the qualitative research methods, was used. The data of the research was analyzed using the content analysis method. The research was conducted with the participation of ten computer science teachers. The findings are collected under the themes of infrastructure problems, educational content, educational stakeholders, and ethical issues. The integration of artificial intelligence in educational processes requires the development of innovative curricula adapted to the needs of students by restructuring learning experiences. It is expected that this research will contribute to artificial intelligence curriculum developers, practitioners, and future research.