Pazarlama akademisyenleri perspektifinden yapay zekâ uygulamalarının değerlendirilmesine yönelik nitel araştırma
Qualitative research on evaluation of artificial intelligence applications from the perspective of marketing academics
  1. Tez No: 996808
  2. Yazar: SEVDA GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜREYYA KARSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma Türkiye'nin yedi bölgesinde, devlet üniversiteleri, vakıf destekli devlet üniversitesi ve vakıf üniversitelerinde görev yapan pazarlama akademisyenlerinin yapay zekâ uygulamaları hakkında sahip oldukları düşüncelerle ilgili pazarlama literatürüne katkı sunmayı amaçlanmaktadır. 23 katılımcı ile derinlemesine görüşme yapılmış, yöntem olarak nitel araştırma desenlerinden olgubilim ile desenlendirilmiş ve keşifsel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen başlıca sonuçlar şunlardır; i) akademisyenlerin yapay zekâ kullanma sebeplerinin ana nedeni zaman tasarrufu ve hızlı işlem yapma kolaylığıdır. ii) Yapay zekâ uygulamalarının ders müfredatında kullanılmasının yararlı olacağı belirtilmiştir. iii) Yapay zekânın kullanımına dair etik sorunlar göz ardı edilmemeli ve bu alanda yasal düzenlemeler yapılmalıdır. iv) İşletmelerde kullanılmakta olan yapay zekâ uygulamaları maliyet ve hız avantajı sağlamasına karşın, halen yeterli ve güvenli değildir. v) Büyük şirketlerin yapay zekâ uygulamalarını yoğun kullanması küçük firmalara oranla rekabet açısından eşitsizlik yaratmaktadır. vi) Türkiye'de toplam işletmeler açısından büyük paya sahip küçük ve orta boy işletmeler yapay zekâ uygulamalarını kullanım açısından teknik ve finansal olarak desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
This study aims to contribute to the marketing literature by exploring the opinions of marketing academics working at state and private universities in different regions of Turkey regarding artificial intelligence applications.In-depth interviews were conducted with 23 participants, using phenomenological research methods and exploratory research methods.The main conclusions obtained are as follows: i) The main reasons academics use artificial intelligence are time saving and ease of processing. ii) It was stated that incorporating artificial intelligence applications into course curricula would be beneficial. iii) Ethical issues surrounding the use of artificial intelligence should not be ignored, and legal regulations should be implemented in this area. iv) While artificial intelligence applications currently in use in businesses offer cost and speed advantages, they are still insufficient and unsafe. v) The intensive use of artificial intelligence applications by large companies creates competitive inequality compared to smaller firms.vi) Small and medium-sized enterprises, which account for a large share of total businesses in Turkey, should be supported technically and financially for their use of artificial intelligence applications.