Pulmoner tümörlerde nöroendokrin diferansiyasyonu saptamada POU2F3 immün ekspresyonunun tanısal değeri, prognostik parametreler ile ilişkisi ve diğer nöroendokrin belirteçler ile karşılaştırılması
Diagnostic value of POU2F3 immunohistochemical expression in detecting neuroendocrine differentiation in pulmonary tumors: Its relationship with prognostic parameters and comparison with other neuroendocrine markers
  1. Tez No: 944659
  2. Yazar: ASLIHAN SELMANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN BOZDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Patoloji, Oncology, Pathology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Nöroendokrin neoplaziler (NEN), morfolojik, immünofenotipik ve klinik olarak heterojen bir tümör grubunu oluşturmaktadır. NEN'lerin histopatolojik sınıflamaları farklılık göstermekle birlikte, iyi diferansiye nöroendokrin tümör (NET) ve az diferansiye nöroendokrin karsinomların (NEK) ayırt edilmesi büyük önem taşır. Bu çalışmanın amacı, tanı zorluğu yaşanan akciğer tümörlerinde nöroendokrin farklılaşmanın saptanmasında POU2F3 ekspresyonunun rolünü değerlendirmek, klasik belirteçlerle saptanamayan nöroendokrin karsinomların tanınmasında POU2F3'ün önemini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada, 2017–2024 yılları arasında Dr. Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji Hastanesi Patoloji Kliniği'nde akciğer nöroendokrin neoplazisi tanısı almış hastalar belirlenen histomorfolojik ve prognostik parametreler bakımından değerlendirildi. Küçük hücreli akciğer karsinomu, büyük hücreli nöroendokrin karsinom, tipik ve atipik karsinoid tümör tanısı olan hastalar yanı sıra akciğerde adenokarsinom ve skuamöz hücreli karsinom tanısı olan hastalar çalışmaya dâhil edildi. Tümör gruplarında histomorfolojik özelliklerle POU2F3 arasındaki ilişki incelendi. POU2F3 boyanması H-skor yöntemiyle değerlendirildi ve tümör grupları ile POU2F3 ilişkisi değerlendirildi. Bulgular: Çalışmada toplam 277 akciğer NEN'si değerlendirilmiştir. POU2F3 immünoekspresyonu tüm seride %21 oranında saptanmıştır. Bu pozitiflik, özellikle TTF-1 ve klasik nöroendokrin belirteçlerin negatif olduğu olgularda daha yüksek oranlarda izlenmiştir. Sırasıyla TTF-1, kromogranin ve sinaptofizin negatif olguların %65,8, %51,4 ve %57,9'unda POU2F3 pozitifliği mevcuttur. Ayrıca, bu belirteçlerin H-skorları ile POU2F3 H-skoru arasında negatif korelasyon bulunmuştur. CD56 dışındaki üç klasik markerın tamamının negatif olduğu olguların %87,5'inde POU2F3 pozitifliği saptanmıştır. Sonuçlar: Bu çalışmada, akciğer NEN'lerinde POU2F3'ün özellikle TTF-1 ve klasik nöroendokrin belirteçlerin negatif olduğu NEK olgularında daha sık ve yoğun şekilde eksprese olduğu belirlenmiştir. NEK alt tipleri içinde KHAK grubunda TTF-1, Kromogranin A ve Sinaptofizin ile anlamlı negatif korelasyon göstermesi dikkat çekicidir. Tüm bu veriler özellikle TTF-1 ve klasik nöroendokrin belirteçlerin negatif olduğu NEK olgularında POU2F3'ün tanısal özgüllüğü yüksek bir biyobelirteç olarak kullanım potansiyelini güçlendirmektedir
Özet (Çeviri)
Aim: Neuroendocrine neoplasms (NENs) are a diverse group of tumors with varying morphological, immunophenotypic, and clinical characteristics. Despite differences in histopathological classification, accurately distinguishing well-differentiated neuroendocrine tumors (NETs) from poorly differentiated neuroendocrine carcinomas (NECs) is crucial for diagnosis and treatment. This study aims to evaluate the role of POU2F3 expression in identifying neuroendocrine differentiation in diagnostically challenging lung tumors and to assess its potential utility in detecting NECs that may not be recognized by classical neuroendocrine markers. Materials and Methods: This retrospective study included patients diagnosed with pulmonary NENs at the Department of Pathology, Dr. Abdurrahman Yurtaslan Oncology Training and Research Hospital, between 2017 and 2024. Cases included small cell lung carcinoma (SCLC), large cell neuroendocrine carcinoma (LCNEC), typical carcinoid, and atypical carcinoid tumors, as well as pulmonary adenocarcinoma and squamous cell carcinoma. The relationship between POU2F3 expression and histomorphological features was examined across all tumor groups. POU2F3 immunoreactivity was assessed using the H-score method, and its association with tumor groups was analyzed. Results: A total of 277 pulmonary NEN cases were evaluated. POU2F3 immunoexpression was observed in 21% of the study population, with higher expression rates particularly noted in cases negative for TTF-1 and classical neuroendocrine markers. POU2F3 positivity was detected in 65.8%, 51.4%, and 57.9% of cases negative for TTF-1, chromogranin A, and synaptophysin, respectively. Furthermore, a negative correlation was observed between the H-scores of POU2F3 and those of classical markers. Among cases negative for all three classical markers (excluding CD56), 87.5% showed POU2F3 positivity. Conclusion: This study demonstrates that POU2F3 is more frequently and intensely expressed in pulmonary NECs, particularly in those lacking TTF-1 and classical neuroendocrine marker expression. Notably, a significant negative correlation between POU2F3 and TTF-1, chromogranin A, and synaptophysin was found within the SCLC subgroup. These findings highlight the diagnostic value of POU2F3 as a highly specific biomarker, especially in NEC cases where classical neuroendocrine markers are not expressed.