Çatalhöyük'ün süprematist yaklaşımlar ile yorumlanması
Interpretation of Çatalhöyük with suprematist approaches
- Tez No: 944663
- Danışmanlar: PROF. DR. KAAN CANDURAN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, Çatalhöyük mimarisinin Süprematizm sanat akımı ile olan ilişkisini disiplinler arası bir açıdan incelemektedir. Çatalhöyük, Neolitik dönemin en önemli yerleşimlerinden biri olup, modüler ve geometrik yerleşim planı ile dikkat çekmektedir. Yapıların bitişik düzeni, belirli bir matematiksel ve geometrik düzeni yansıtmaktadır. 20. yüzyılın başlarında Kazimir Maleviç tarafından geliştirilen Süprematizm ise sanatta mutlak soyutlamayı hedefleyen, geometrik formlar ve saf renklerin ön planda olduğu bir akım olarak tanımlanmaktadır. Bu doğrultuda, çalışma, Çatalhöyük'ün mimari düzeni ile Süprematist sanat anlayışı arasındaki biçimsel ve kavramsal benzerlikleri ele almaktadır. Yapılan karşılaştırmalar neticesinde, her iki oluşumda da temel geometrik formların baskın olduğu, soyut anlatım biçimlerinin ön planda yer aldığı ve mekânsal organizasyonun belirli bir düzene dayalı olduğu gözlemlenmiştir. Çatalhöyük mimarisinde görülen modüler düzen anlayışı, Süprematist sanat eserlerinde rastlanan geometrik kompozisyon prensipleri ile örtüşmektedir. Çatalhöyük mimarisinin, Süprematist estetik anlayış ile benzediği ve bu ilişkinin sanat ve mimarlık disiplinlerinde yeni yorumlamalar geliştirmeye olanak sunduğu düşünülmektedir. Çalışma, Süprematizm ile Çatalhöyük mimarisi arasındaki biçim, düzen ve soyutlama ilişkilerini ele alarak, kişisel seramik uygulamalara yer vermeyi hedeflemektedir. Ayrıca, seramik sanatının diğer sanat disiplinleri ile etkileşimini disiplinler arası bir bakış açısıyla ele alarak, sanatın farklı alanları arasındaki ilişkilere dair özgün bir yorum geliştirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between Çatalhöyük architecture and the Suprematism art movement from an interdisciplinary perspective. Çatalhöyük is one of the most important settlements of the Neolithic period and draws attention with its modular and geometric layout. The adjacent order of the structures reflects a certain mathematical and geometric order. Suprematism, developed by Kazimir Malevich in the early 20th century, is defined as a movement that aims for absolute abstraction in art, with geometric forms and pure colors at the forefront. In this context, the study examines the formal and conceptual similarities between the architectural order of Çatalhöyük and the Suprematist understanding of art. As a result of the comparisons made, it has been observed that basic geometric forms are dominant in both formations, abstract forms of expression are at the forefront, and spatial organization is based on a certain order. The modular order understanding seen in Çatalhöyük architecture overlaps with the geometric composition principles encountered in Suprematist works of art. It is thought that Çatalhöyük architecture is similar to the Suprematist aesthetic understanding and that this relationship allows for the development of new interpretations in the disciplines of art and architecture. The study aims to include personal ceramic applications by addressing the relationships between Suprematism and Çatalhöyük architecture in terms of form, order and abstraction. In addition, it aims to develop an original interpretation of the relationships between different fields of art by addressing the interaction of ceramic art with other art disciplines from an interdisciplinary perspective.